-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۲۹, چهارشنبه

نخستین دسته از تابوت ها روانۀ مسکو شد.

دایرۀ جنگ در سوریه کلان تر می شود.


یک منبع نظامی رژیم سوریه از کشته شدن سه نظامی روس که در کنار نیروهای اسد علیه مخالفان می‌جنگیدند خبر داد.

به گزارش العربیه به نقل از رویترز، این نیروها در پی اصابت یک خمپاره به موضعشان در استان ساحلی لاذقیه کشته شدند.

به گفته منبع سوری، حدود ۲۰ نظامی روس هنگام حمله در پایگاه نظامی منطقه نبی یونس در استان لاذقیه حضور داشتند.

در صورت حتمی شدن این خبر، این نخستین حادثه اعلام شده است که در آن نظامیان روس در حال نبرد در سوریه کشته می‌شوند.

در همین حال سناتور جان مک‌کین، رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا اعلام کرد، کشورش باید موشک‌های زمین به هوا در اختیار مخالفین میانه‌روی سوری قرار دهد.


درهمین حال، روزنامه واشینگتن پست از اعزام هزاران شبه نظامی شیعه عراقی به سوریه خبر داد.

به گزارش رادیو آلمان، این روزنامه در گزارشی از "دستور" قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس (شاخه برون مرزی سپاه پاسداران) به شبه‌نظامیان عراقی برای رفتن به سوریه و مشارکت در جنگ حلب خبر داده است.

واشینگتن پست شمار این نیروها را "هزاران" نفر عنوان کرده است.

در پی ورود نظامی روسیه به جنگ در سوریه، ارتش این کشور در همراهی با شبه نظامیان حزب‌الله لبنان و نیروهایی که از ایران به سوریه رفته‌اند حملات متمرکزی را برای بازپس گیری شهرهای مهمی مانند حلب از دست نیروهای مخالف رژیم اسد آغاز کرده است.

رژیم ایران حضور نظامی خود در سوریه را صرفا "مستشاری" می‌داند، اما برخی گزارش‌های رسانه‌ای و نیز این واقعیت که شمار فرماندهان کشته‌شده پاسداران در درگیری‌های سوریه در هفته‌های اخیر به نحوی بی‌سابقه افزایش یافته نشانه‌ای از مشارکت عملیاتی آنها در جنگ‌های سوریه تلقی می‌شود.

یک مقام نظامی آمریکایی نیز هفته پیش از تمرکز نیروهای سپاه پاسداران در سوریه برای حمله به حلب خبر داد.


رساندن تسلیحات سنگین به مخالفان رژیم اسد

دولت‌های مخالف رژیم بشار اسد٬ در نخستین واکنش به مداخله گسترده نظامی رژیم ایران و روسیه در سوریه٬ تسلیحات سنگین در اختیار شورشیان سوری قرار داده‌اند. موشک‌های ضد تانک حالا به کمک شورشیان مخالف بشار اسد آمده‌اند.

نبرد شورشیان سوری با نیروهای ارتش سوریه در نزدیکی شهر کلیدی حلب همچنان ادامه دارد. شورشیان سوری اعلام کردند که بخش دیگری از محموله تسلیحات ساخت آمریکا٬ از جمله موشک‌های ضد تانک٬ با حمایت دولت‌های مخالف رژیم بشار اسد به دست آنها رسیده است.

ارسال محموله تسلیحاتی جدید در واکنش به حملات گسترده ارتش سوریه به مخالفان صورت گرفته است.

این حملات از هفته گذشته در کمپینی هماهنگ با بمباران هوایی مواضع مخالفان سوری توسط جنگنده‌های روس و هجوم نیروهای زمینی رژیم ایران و حزب‌الله لبنان آغاز شده است.

رویترز می‌گوید انتقال موشک‌های ضد تانک ساخت آمریکا به دست شورشیان سوری در حلب و برخی نقاط دیگر در سوریه٬ نخستین واکنش دولت‌های مخالف اسد به مداخله گسترده نظامی رژیم ایران و روسیه٬ دو هم‌پیمان نزدیک سوریه٬ در جنگ داخلی این کشور است.

عربستان سعودی٬ ترکیه و قطر از جمله کشورهای مخالف سوریه‌اند که از این اقدام حمایت کرده‌اند.