-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۷, پنجشنبه

خطر حمله به آسیای میانه

استخبارات روسیه هشدار داد.


نظر به گزارش خبرگزاری اسوشیتد پرس، الکساندر بوت نیکوف رییس اداره استخبارات فدرالی روسیه اظهار داشت تجمع گروه های طالبان که بعضی از آنها با گروه داعش وفاداری خود را اعلان کرده اند در شمال افغانستان خطر حمله را بر کشورهای آسیای میانه بیشتر ساخته است.

اما ژورنالیست و کارشناس امور سیاسی در افغانستان دانش کروخیل می گوید، او فکر نمی کند که طالبان و داعش در بین خود جور بیایند و با هم مشترکاً به کشورهای آسیای میانه تهدید ایجاد کنند.

رییس جمهور روسیه ولادمیر پوتین در اوایل ماه جاری وضعیت افغانستان را حساس خوانده و از جمهوری های شوروی سابق خواست که برای جلوگیری از حملات احتمالی خود را آماده بسازند.

اما در این میان معاون دوم ولسی جرگه افغانستان نذیر احمدزی گفته است که روسیه به بعضی از گروه های غیر مسوول در شمال افغانستان اسلحه کمک می کند.

قبل از این روزنامه دیلی بیست در یک گزارش خود نوشته بود که مسکو با طالبان پنهانی در تماس است و به آنها کمک می کند.

دانش کروخیل می گوید، روسیه بخاطری به طالبان کمک می کند که جلو نفوذ داعش را در این کشور بگیرد. آقای کروخیل افزود که روابط بین روسیه و طالبان از سابق وجود دارد:

" به نظر من از چندین سال بدینسو خصوصاً از وقتی که یکی از پیلوت های روسیه در ولایت لوگر افغانستان بدست طالبان افتیده بود و آنها او را پس به روسیه انتقال دادند، روابط روسیه و طالبان در حال نزدیک شدن است و در این راستا حکومت پاکستان کوشش می کند که روابط طالبان و روسیه خوب باشد. "

آقای کروخیل می افزاید که پاکستان در جلب کمک های روسیه به طالبان نقش دارد. قبل از این گفته شده بود که ایران هم در ولایت فراه برای طالبان کمک می رساند تا علیه داعش اقدام کنند.