-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۳۰, پنجشنبه

چه کسی موشک ضد طیاره به طالبان داده؟

پاسخ به این سوال، زیاد دشوار نیست. سه کشور مظنون به این کار اند: امریکا، ایران، روسیه


شدت گرفتن جنگ در مناطق مختلف افغانستان این نگرانی را به بار آورده است که گویا این گروه راکت های ضد طیاره را در اختیار دارند.

مقام های وزارت دفاع میگویند که پیش از این چنین اسلحه در نزد طالبان دیده نشده است اما ممکن برخی دست های قوی در عقب دادن اسلحه به طالبان موجود باشد.

دولت وزیری سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه در صحبت با رادیو آزادی گفت که برای نخستین بار چندی پیش یک طیاره جنگی نظامیان امریکایی هدف قرار گرفته است:

" این بار نخست است که چنین رویداد رخ داده است. زمانی که طیاره در ارتفاع پایان باشد از طریق داشکه، ماشین انداز و راکت انداز میتوانند بالای طیاره فیر شود. اما چنین سلاح که راکت های ضد هوا باشد پیش از این در میان مخالفین مسلح دیده نشده است این جنگ استخباراتی است در عقب مخالفین دست های بزرگ قرار دارد که آنها را تمویل، تربیه و تجهیز میکنند و سلاح میدهند. "

وزارت دفاع امریکا تایید کرده که به تاریخ 21 میزان یک طیاره جنگی نوع اف 16 در ولایت پکتیا مورد اصابت مرمی مخالفان مسلح قرار گرفته که یک بخش آن ویران شده است.

از سوی دیگر طالبان مسلح در یک پیام به رادیو آزادی گفتند که آنان این طیاره جنگی در ولسوالی سید کرم ولایت پکتیا با آن مرمی هدف قرار داده اند که تازه بدست آورده اند و پس از این برای نشانه گرفتن طیاره های امریکایی از آن استفاده خواهند کرد.

این بار نخست است که یک طیاره جنگی نوع اف 16 امریکا که بیش از 150 میلیون دالر ارزش دارد هدف حمله طالبان مسلح قرار گرفته است.

هفته گذشته نیز دو هیلیکوپتر در ولایت های بامیان و لوگر سقوط کرد که طالبان مسلح مسوولیت آنرا به دوش گرفتند.

پیش از این یک هیلیکوپتر نظامیان امریکایی به تاریخ 15 اسد سال 1390 در سید آباد میدان وردگ مورد اصابت راکت طالبان مسلح قرار گرفت که در آن سی سرباز امریکایی، یک ترجمان و هفت سرباز افغان کشته شدند.

در این میان آگاهان امور نظامی تایید میکنند که برخی کشور ها در تمویل طالبان دست دارند و در اختیار آنها راکت ضد طیاره قرار میدهند.