-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۹, یکشنبه

مشکل نظامیان کندز: فقدان هم آهنگی ورهبری

خبرنگار الجزیره: دفاع طولانی مدت از کندز، فراتر از توان اردوی افغانستان است.


به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره انگلیسی، با گذشت یک هفته از حمله طالبان به شهر قندوز، نیروهای امنیتی این کشور اکنون ظاهراً بر اکثر قسمت های شهر مسلط شده اند.

«عظیمی» خبرنگار این شبکه از «پل خمری» در جنوب قندوز گزارش داد:

 نیروهای امنیتی افغانستان هم اکنون مرکز شهر قندوز را کنترل می‌کنند.

وی افزود: یکی از اعضای شورای ولایتی گفت مطمئن نیست که نیروهای امنیتی افغانستان به تنهایی قادر باشند امنیت قندوز را برای زمان طولانی حفظ کنند.

خبرنگار الجزیره در ادامه گزارش خود گفت: نیروهای امنیتی افغانستان به خبرنگاران ما گفته‌اند که از فقدان رهبری و هماهنگی رنج می‌برند.

آنها همچنین اظهار داشتند که با وجود به کارگیری 7 هزار نیروی امنیتی، دولت هنوز به طور کامل قندوز را پس نگرفته است.

یکی از ساکنان قندوز در گفتگو با خبرنگار الجزیره گفت: طالبان خانه‌ها را محاصره کرده و اجازه خروج به مردم نمی‌دهند.

به گفته این مقام محلی نیروهای امنیتی افغانستان بدون حمایت نیروهای بین‌المللی قادر نخواهند بود قندوز را حفظ کنند، زیرا شمار زیادی از نیروهای طالبان هنوز در اطراف و حومه شهر حضور دارند.

خبرنگار الجزیره افزود: بنا به گزارش‌ها، درگیری‌ها نیز هنوز در حومه شهر ادامه دارد.

بنابراین، نظامیان دولتی افغانستان در ساعات و روزهای پیش رو با چالش‌های روبرو خواهند بود، زیرا نیروهای طالبان هنوز از شهر فاصله نگرفته و در مناطق مسکونی مخفی شده‌اند.

به همین علت، نظامیان دولتی افغانستان نیز حمایت هوایی و زمینی نیروهای بین‌المللی را خواستار شده‌اند.

در جریان حمله‌ نیروهای هوایی آمریکا که در تاریخ 11 میزان صورت گرفت، دست کم 16 نفر از جمله چندین پزشک خارجی عضو گروه موسوم به «پزشکان بدون مرز» که در این بیمارستان فعالیت می‌کردند، جان خود را از دست دادند.

گفته می‌شود 3 کودک نیز در میان قربانیان این حمله بوده‌اند.

دولت آمریکا سرانجام پس از کش و قوس‌های فراوان، مسئولیت حمله به بیمارستان «قندوز» را پذیرفت و تلاش کرد نیروهای افغانستانی را مقصر آن جلوه دهد.

«جان کمپل»، یک ژنرال بلندپایه ارتش آمریکا در افغانستان، روز گذشته در جریان یک کنفرانس خبری گفت: این حمله به درخواست نیروهای دولت افغانستان انجام شده که زیر آتش نیروهای طالبان قرار داشته‌اند.

برخی مقام‌های آمریکا پیشتر گفته بودند حمله به بیمارستان «قندوز» بنا به درخواست نیروهای آمریکایی انجام شده که زیر آتش طالبان قرار داشته‌اند. 

موسسه خیریه پزشکی بین‌المللی و مستقل پزشکان بدون مرز، پس از بمباران بیمارستان قندوز توسط نیروهای آمریکایی اعلام کرد که این شهر افغانستان را ترک می‌کنند.