-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۰, جمعه

وضعیت برخلاف توافق غنی- عبدالله پیش میرود.

در شمال برعلاوه از طالبان افغان و پاکستانی، اجیرانی از پنج کشور آسیای میانه در جنگ شرکت دارند.فایننشیل تایمز

روزنامهء فایننشیل تایمز تبصرهء احمد رشید، نویسندهء پاکستانی را در مورد رویداد قندز نشر کرده است.

به باور رشید، تاثیر سقوط قندز به دست طالبان شاید در دیگر مناطق هم احساس شود.

در بخشی ازین تبصره آمده است که شماری از دیپلوماتان و مقام های استخباراتی شرق میانه و غرب به این نظر اند که همهء این طالبان افغان نیستند.

در ادامه گفته شده، که در حمله بالای قندز جنگجویان از ازبکستان، ترکمنستان، قیرغزستان، قزاقستان، تحریک اسلامی ازبکستان، جندالله، و جماعت انصارالله دخیل اند.

احمد رشید نوشته است، در حمله بالای قندز، مسلمانان ایغور چین، چیچنی ها، شورشیان داغستان، اعضای القاعده و گروه دولت اسلامی دست داشتند.نیویارک تایمز

روزنامهء نیویارک تایمز مطلبی را در بارهء وضعیت موجود افغانستان نشر کرده است.

به باور ارشاد احمدی، نویسندهء این مطلب، انتظار نمی رفت پس از گذشت یکسال از تشکیل حکومت وحدت ملی در افغانستان، این کشور در چنین یک وضعیت قرار داشته باشد.

به نوشتهء نویسنده، افغانستان در مسیر برگشت به عقب قرار دارد.

در ادامه گفته شده است، که همه چیز برخلاف آنچه که در معاملهء سیاسی میان رئیس جمهور و رئیس اجرائیه توافق صورت گرفته بود، پیش می رود.

به باور نویسنده، به نظر می رسد که امیدواری مردم نسبت به مبارزهء حکومت افغانستان علیه فساد و مبدل شدن این حکومت به یک حکومت پاسخگو، انتظار بیش از حد است.

در ادامه می خوانیم که رهبری حکومت در جهت رسیدن به توافق روی مسایل بسیار بنیادی از جمله تقرر افراد در پست های کلیدی مانند، کرسی لوی سارنوالی و والی ها ناکام شده است.

نویسنده به این باور است که افزایش حملات و ناامنی ها امیدواری ها برای امنیت بهتر را از بین می برد.

در ادامه آمده است که ظهور گروه های تروریستی مانند داعش، امروز نسبت به یکسال پیش بیشتر تهدید پنداشته می شود.