-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۲۸, سه‌شنبه

پس گردنی دوستانه به جنرال دوستم

سفر جنرال دوستم و محمد نذیر معاون دوم ولسی جرگه به مسکو، اهداف متضاد داشت.


محمد نذیر احمدزی معاون دوم ولسی جرگه، که اخیراً بنا به دستور حنیف اتمر و دکترغنی به مسکو سفر کرده بود؛ به کابل بازگشته است. وی در تازه ترین اظهارات خود پس از تماس های رو در رو با مقامات مسکو، گفت که روسیه باید هر گونه کمک نظامی با افغانستان را بر اساس درخواست رسمی حکومت افغانستان انجام دهد نه به خواست شخصی برخی افراد.

آقای احمدزی روز دوشنبه در یک مصاحبه اختصاصی با رادیو آزادی گفت که مقامات روسیه این را پذیرفته اند که خودسرانه در افغانستان عملیات های هوایی و یا زمینی را انجام ندهند:

" برخی از افراد با روس ها روابط نزدیک داشتند و آنان به نام افغانستان و یا به نام جنگ منطقه میخواستند کمک های نظامی را جلب کنند، که این کار برای حاکمیت ملی افغانستان می توانست بسیار خطرناک ثابت گردد. ما توانستیم تا به آنها قناعت بدهیم که ما یک کشور مستقل هستیم و ما سکتور امنیتی مستقل داریم، شما هر کاری را که میخواهید انجام بدهید باید مستقیمآ به آدرس حکومت افغانستان انجام دهید نه با افراد که بالای این توافق شد."

هر چند محمد نذیر احمدزی در این مورد از فرد مشخصی نام نمی برد اما می گوید که شماری از مقامات حکومتی و غیر حکومتی تقاضای کمک نظامی را از روسیه کرده اند.

 اخیراً عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان و شماری از اعضای شورای ملی سفری به روسیه داشته اند.

برخی از گزارش ها می رساند که روسیه برای سرکوب مخالفان مسلح در شمال افغانستان ابراز آمادگی کرده، اما حکومت تا کنون در این مورد وضاحت نداده است.

عبدالله عبدالله رییس اجراییه حکومت نیز به تازه گی گفته است، هر کشور که در راستای مبارزه با تروریزم با افغانستان همکاری کند، حکومت از آن کشور استقبال می کند. جناح دکترغنی درحکومت، سخت نگرانی همیاری و اتحاد بین گروه های مجاهدین و دولت روس در بحران کنونی استند. روسیه، به اتفاق هند و ایران، از حامیان جمیعت اسلامی در مبارزه برضد طالبان بود. به نظر می رسد که فرماندهان و نظامیان جمیعت پس از فاجعه کندز در تمامی عرصه ها دو باره درحال آرایش مواضع خویش اند.  امریکا از تغییر مسیر جنرال دوستم و دکتر و دکتر عبدالله در صورت وقوع کدام تغییرات ناگهانی، مشوش اند.