-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۰, جمعه

شکل گیری جنین جنگ جهانی در سوریه


امکان جنگ رویاروی با امریکا و عربستان و قطر


منابع لبنانی گزارش دادند که صدها عضو سپاه پاسداران طی روزهای اخیر وارد سوریه شده و قرار است بهمراه نیروهای حزب الله بزودی برای بازپس گیری مناطقی در شمال غرب سوریه که هم اکنون هدف حمله جنگنده های روس قرار دارد، وارد عمل شوند.

یک تحلیلگر سی ان ان در گزارشی گفته: عملیات نظامی روسیه در سوریه، این کشور را به ‌طور کامل در کنار رژیم اسد، رژیم ایران و حزب ‌الله قرار می‌دهد و مشکلات بسیار جدی ای را برای روسیه در قبال کشورهای سنی منطقه ایجاد خواهد کرد.

نیویورک تایمز نیز به نقل از یک منبع لبنانی نوشت: نیروهای پاسداران در حال وارد شدن به سوریه هستند و به ویژه قرار است در نبرد زمینی حضور داشته باشند. آنها مشاوران نظامی نیستند و قرار است شمار بیشتری از آنها وارد سوریه شوند.

این روزنامه نوشت: این اقدام نشانه‌ آن است که جنگ داخلی سوریه ابعاد منطقه ای و جهانی بیشتری به خود گرفته است.

یک مقام نظامی سابق اسرائیل نیز درباره همسویی رژیم ایران و حزب الله در سوریه و حمایتهای روسیه از رژیم اسد هشدار داد.

ژنرال بنی گانتس رئیس سابق کل ستاد مشترک ارتش اسرائیل در سخنانی در موسسه مطالعاتی سیاستهای خاور نزدیک واشنگتن گفت: گسترش عملیات محور رژیم ایران، رژیم سوریه و حزب الله با پشتیبانی روسیه در منطقه بسیار خطرناک است.

وی ضمن تاکید بر لزوم تنش زدایی در روابط تل آویو-واشنگتن تصریح کرد که باید تحرکات نیروی قدس سپاه پاسداران با دقت زیرنظر باشد.

همزمان سخنگوی کاخ سفید گفته: حمله جنگنده‌های روسی به مواضع مخالفان بشار اسد در سوریه می‌تواند آتش جنگ قومیتی را در خاورمیانه مشتعل کند و این کار برای مسکو عواقب وخیمی خواهد داشت. 

وی گفت: نگرانی ما این است که روسها بر خلاف ادعایشان، به مناطقی حمله می‌کنند که عناصر داعش در آنجا حضور دارند.

سخنگوی کاخ سفید افزود: روسیه با این کار ممکن است آتش درگیری‌های فرقه‌ای را در سوریه شعله ‌ور کند. نحوه برخورد با حملات سوریه و تمجید رژیم ایران و انتقاد عربستان از این حملات، این فرضیه را تأیید می‌کند.

وی افزود: حمله به سوریه برای روسیه، عواقب وخیمی در پی خواهد داشت.