-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۳۰, پنجشنبه

دونالد ترنب؛ و بازی با ورق افغانستان

بازی های لفظی نامزد جمهوری خواه در بحث افغانستان


درحالی که موضع سکوت و انفعالی امریکا در محور افغانستان و خاور میانه، باعث شک و تردید ها در مورد نقش آینده آن کشور درین گوشه از جهان شده است؛ بازی با ورق افغانستان و سوریه در کارزار های انتخاباتی جمهوری خواهان محافظه کار، که برای نخستین بار جنگ را در افغانستان و عراق رهبری کردند؛ متناقض شده است.
دونالد ترامب نامزد جمهوری خواه در انتخابات آینده امریکا در مورد جنگیدن یا خروج از افغانستان ابزار داشت:
 ... آیا آن ها ( نیروها) به مدت 200 سال آینده آن جا خواهند بود؟ درین مسأله چه خواهد شد؟ زمان زیادی را در بر خواهد گرفت. 
دونالد ترنب، شغل، بازرگان و از چهره های تلویزیونی در امریکا است.  شعار رسمی کمپین ترامب «آمریکا را دوباره عالی کن!» است.
ترنب هفته پیش در پاسخ به سوال خروج یا باقی ماندن در افغانستان گفت: ما از اول با مداخله در آن جا اشتباه وحشتناکی را مرتکب شدیم.
ترنب گفت: من در کمال حسرت، نیروها را از آن جا خارج خواهم کرد. درین باره خوشحال نیستم؛ برای شما خواهم گرفت؛ مگر بلی، نیروها را از (افغانستان) خارج خواهم کرد. 
اما چند روز بعد تر، بیان متفاوتی از آقای دونالد ترمب شنیده شد. دو شنبه شب در کارولینای جنوبی گفت:
افغانستان جایی است که باید در آن جا میرفتیم. 
و بامداد سه شنبه دریک گفت و گوی دیگر با سی ان ان ادعا کرد که: جنگ افغانستان یک اشتباه بود.
این اظهارات متضاد درشرایطی ابراز می شوند که درکل، وضعیت به نفع جمهوری خواهان جنگ طلب که زمانی شوروی را در افغانستان در یک مضیقۀ شکست تاریخی قرار دادند؛ انکشاف کرده است. کانسرواتور ها این بار در دو میدان سوریه- افغانستان با ائتلاف بزرگ ایران- روسیه رو به رو اند.