-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۱, شنبه

فرار اشتباه آمیز یمن از کابوس ایران

جنگ بی پایان بین عرب و ایران رقم خورده است.

شبكه تلویزیونی عدن وابسته به دولت یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی، جمعه دوم اکتبر اعلام کرد که روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کند.
یمن، آخرین خط فاصل بین دو دشمن- عربستان و ایران- است. از همین خط، یا میدان رقابت را عربستان برنده می شود؛ یا ایران.
دولت عبدربه منصور، بر روی باروت بنا شده است و روی گسل حوادث تاریخی ایستاده است.
حوثی ها برای بقای استراتیژیک می جنگند و عربستان برای حفظ سلطنت یک خانواده. سیستم سیاسی و اداری عربستان از هر نظر فرسوده و معروض به تغییر است. عربستان یمن را در برابر تغییراتی اجتناب ناپذیر سپر کرده است.
به نظر می رسد که جنگ داخلی یمن، به عنوان نمادی جنگ عربستان و ایران تاریخ پایانش معلوم نیست. تفاوت این رویارویی با گذشته این است که ایران بر سکویی بلند تری نسبت به حریف پیر خویش فراز آمده و در تمامی استقامت های حالت پیش رو و مهاجم به خود گرفته است. جنگ، همان جنگ بی پایان اسلامی است که پس از مرگ پیامبر رقم خورده و تاریخ پایانی هم ندارد.
یمن، بخت بدی دارد. هرگز روی آرامش به خود نخواهد دید. عرب ها از مرکب غرور پیاده نشده اند اما از قدرت گیری «مجوسی ها» به سختی زیر شکنجه اند. طلا و خشم و کین، دیگر جواب نمیدهد. اسلام، نسخه دیگر خود را برای تمدن غربی رو می کند. 
در همین حال محمد علی جعفری فرمانده سپاه پاسداران ایران گفت: جهان اسلام از خیانت‌ها و جهالت‌های ابولهب‌گونه آل سعود نظیر کشتار مردم یمن، آواره‌سازی مردم عزیز سوریه، سرکوب مردم بحرین، کشتارهای فرقه‌ای در عراق و ایجاد تفرقه‌های قومی و تروریسم‌پروری در همه جا به ستوه آمده و قریبا در خشم مسلمانان ذوب خواهند شد.