-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۱۶, پنجشنبه

رد پای یک معامله بین ایران، روسیه و داعش

امریکا وغرب درموقعیتی دشوار گرفته اند و هرلحظه وقوع یک انفجار تاریخی متصور است.

احمد داووداغلو، نخست وزیر ترکیه، روز چهارشنبه 7 اوت گفت که از 57 حمله هوایی روسیه، مواضع داعش فقط 2 بار مورد حمله قرار گرفته است، و مابقی آنها مواضع مخالفان بشار اسد که مورد حمایت آمریکا و ترکیه هستند بمباران شده اند. 
وزارت امور خارجه آمریکا برای نخستین بار حملات روسیه در سوریه را مورد ارزیابی قرار داد و اعلام کرد که اکثر این حملات، جهادی‌های گروه دولت اسلامی موسوم به داعش را هدف قرار نمی‌هد، بلکه مواضع مخالفان میانه‌روی حکومت اسد را هدف می‌گیرد. 

خبرگزاری فرانسه از جان کربی سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گزارش داده که چهارشنبه ۷ اکتبر گفته است: «هدف ۹۰ درصد حملاتی که تا کنون از روسیه شاهد بودیم، شبه‌نظامیان داعش یا تروریست‌های القاعده نبود.»

درهمین حال، پایگاه العربیه وابسته به حکومت سعودی نوشت: چه هنگام برای عملیات روسیه در سوریه برنامه ریزی شد؟ این سوالی است که امروز پس از آغاز بمباران مواضع مخالفان حکومت اسد در سوریه، خود را مطرح می‌کند؛ عملیات بمبارانی که ابتدا مسکو اعلام کرده بود هدف از آن مقابله با گروه دولت اسلامی موسوم به داعش است، اما به سرعت موضع رسمی روسیه تغییر کرد و سخنگوی کرملین دوشنبه گفت هدف عملیات، حمایت از ارتش سوریه است.
همین منبع در ادامه نگاشته است: درباره برنامه ریزی برای عملیات، خبرگزاری رویترز از سفر ماه ژوئیه گذشته قاسم سلیمانی( فرمانده سپاه قدس، لشکر برون مرزی ایران) به مسکو خبر داده است؛ سفری که گام اول را در مسیر برنامه ریزی برای مداخله نظامی روسیه در سوریه برای حمایت از نظام بشار اسد تشکیل می‌دهد.
حال پرسش این است که چرا روسیه وایران، شبکه های مسلح مورد حمایت امریکا و عربستان را زیر ضربه گرفته اند اما داعش را ریزرف کرده اند. آیا شبکه های اطلاعاتی ایران، در تلاش برون کردن داعش از مدار وابسته گی به عربستان اند یا آن که بخشی از داعش، منشعب شده و عملاً به لشکر نیابتی ایران- روسیه مبدل شده اند؟ نوعی آتش بس غیررسمی بین ایران، روسیه و داعش برقرار شده است. نبرد پیچیده نهاد های اطلاعاتی به هدف دسترسی به نیروی ویرانگر داعش، جنگ اصلی خاور میانه به حساب می آید.