-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲, شنبه

موضع عربستان را جت های روسی تغییر داد.

دکترملک «ستیز»


امروز صحبتی داشتم با ایوان نیلسن یکی از فرستاده های اتحادیۀ اروپا برای حل بحران سوریه. ایوان را که از پانزده سال پیش می‌شناسم در کافه‌یی نزدیک میدان «تکسیم» استانبول ملاقات کردم. ما هر دو سال‌های 2002 و 2004 در ملاوی و افریقای جنوبی باهم یک‌جا کار می‌کردیم.
ایوان نیلسن در جمع هیأتی، هفتۀ پیش با پوتین ملاقات کرده است. پوتین در این ملاقات گفته است، اگر کسی می‌خواهد با «اسد» کاری داشته باشد، نخست با من (پوتین) صحبت کند. وی می‌گوید پوتین، بشار اسد را مانند عضو خانواده‌اش دوست دارد. پوتین در این ملاقات گفته است وقتی اوباما ملک سلمان پادشاه عربستان را برای شرکت در نشست واشنگتن پیرامون روسیه دعوت کرد، شاه به آن‌جا نرفت، اما به مسکو، نزد من بدون دعوتِ روسیه آمد. این موضع سعودی‌ها را جیت‌های جنگی ما عوض کرده است. پوتین به صراحت گفته است اگر می‌خواهید ریفرم سیاسی را در سوریه راه اندازی کنید، اسد باید جزی از این روند باشد نه برون از آن.
به باور ایوان نیلسن، بحران سوریه عمیق‌تر از آن است که رسانه‌ها می‌گویند. وی می‌گوید جت‌های روسی نه تنها داعش بلکه اپوزسیون رژیم اسد و نهادهای امدادگر را نیز آتش‌باران می‌کنند. ایوان که تازه از سوریه برگشته است، تراژیدی جنگ را به مراتب بزرگ‌تر از افغانستان می‌داند. ایون یک‌سال به صفت معاون سفیر دنمارک در کابل کار کرده است و دشواری‌های افغانستان را با دقت دنبال می‌کند.
ایوان به من گفت کابل به مقایسۀ دمشق شباهت به«بهشت» دارد. سوریه در مدت نزدیک به چهار سال، دوصدو چهل هزار کشته، یازده ملیون پناه‌جو و هفت ملیون بی‌جاشدۀ داخلی و ده‌ها شهر و روستای واژگون‌شده به‌جا گذاشته است.