-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲, شنبه

نوازشریف؛ برندۀ همیشه گی بازی در افغانستان

اشاره: همان گونه که مجری و مدیر «جهاد» بود؛ اکنون پروپوزل جدیدی را که با خود برده بود، منظور شده است. لعنت به سیاستگران کلیوالی و جاهل در افغانستان از کرزی- فهیم تا غنی- عبدالله


رییس جمهور امریکا و صدراعظم پاکستان در یک اعلامیه مشترک از طالبان مسلح خواستند که برای گفتگوی صلح با حکومت افغانستان در میز مذاکره بنشینند.

در این اعلامیه که پس از ملاقات بارک اوباما و نواز شریف در قصر سفید به نشر رسید هر دو از طالبان خواستند که با حکومت افغانستان روبرو گفتگو کنند و برای یک صلح دایمی تلاش نمایند.

در اعلامیه همچنان آمده است که آنها به پیشبرد روند گفتگو های صلح و آشتی بین حکومت و طالبان افغان، به رهبری و مالکیت افغانان متعهد بوده و از رهبران طالبان خواستند که به گفتگو و مذاکره حاضر شوند.

نواز شریف صدراعظم پاکستان یک هفته بعد از آن به واشنگتن سفر می کند که رییس جمهور اوباما برنامه خروج نیرو های امریکایی از افغانستان را به تاخیر انداخته است. 

قرار بود که امریکا همهء نیرو های خود را تا پایان سال 2016 میلادی از افغانستان خارج کند و تنها یک هزار عسکر این کشور برای حفاظت از سفارت امریکا در کابل باقی بمانند.

اما شدت جنگ از سوی طالبان و همزمان با این فشار های قوماندانان نظامی امریکا و عدهء از اعضای کانگرس سبب شد تا رییس جمهور امریکا این تصمیم را بگیرد.

بارک اوباما نه تنها اینکه 9800 عسکر امریکایی موجود در افغانستان را در سال 2016 میلادی نگهمیدارد، بلکه در سال 2017 میلادی هم 5500 عسکر این کشور در افغانستان باقی می مانند.

امریکا از پاکستان می خواهد که برای تامین صلح و ثبات در افغانستان نقش کلیدی را بازی کند.

به باور مقامات امریکایی و افغان، اسلام آباد در تامین صلح در افغانستان نقش مهم را بازی کرده می تواند.

مقامات افغان، پاکستان را به حمایت از گروه های تروریستی متهم می کند. اما پاکستان این اتهامات را رد کرده می گوید که خود این کشور قربانی تروریزم است.

بارک اوباما رییس جمهور امریکا به رهبران منطقه هشدار داد که جنگجویان شبکه القاعده و دیگر گروه های تروریستی را پناه ندهند.