-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ مهر ۲۸, سه‌شنبه

شمشیر برهنه عربستان در برابر ایران

«عادل جبیر» وزیر امور خارجه عربستان گفت: ما مصمم به مقابله با تحرکات ایران هستیم.


آقای جبیر دوشنبه ۲۷ مهر (۱۹ اکتبر) در یک کنفرانس خبری مشترک با وزیر امور خارجه آلمان «فرانک اشتاین مایر»، که بعد از تهران به ریاض سفر کرده، گفت که امیدوار است که ایران از دخالت در امور کشورهای منطقه از قبیل لبنان، سوریه، عراق و یمن دست بردارد.
اظهارات وزیر امور خارجه عربستان، جدیدترین نمونه از اظهارات تند مقام‌های ریاض و تهران علیه هم‌دیگر در هفته‌های اخیر محسوب می‌شود که در پی شدت گرفتن جنگ داخلی در سوریه و هم‌چنین کشته شدن صدها زائر ایرانی در منا در اوایل مهر، شدت کم‌سابقه‌ای گرفته است.
وزیر امور خارجه عربستان نقش نظامی ایران در سوریه را مانع از مشارکت تهران در حل بحران این کشور دانست و جمهوری اسلامی را اشغالگر سرزمین‌های عربی در سوریه لقب داد.
آیت‌اله «خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی ایران، سه هفته پیش گفت که دولت عربستان در انتقال اجساد جان باختگان منا به وظایف خود عمل نمی‌کند و هشدار داد: اندک بی‌احترامی به ده‌ها هزار نفر از حجاج ایرانی در مکه و مدینه و عمل نکردن به وظایف برای انتقال ابدان مطهر، عکس‌العمل سخت و خشن ایران را در پی خواهد داشت.
در پی این اظهارات، «محمدعلی جعفری» فرمانده کل سپاه پاسداران ایران هم اعلام کرد که این نهاد آماده واکنش سریع و خشن به حادثه مرگبار حج است و افزود که سپاه انتقام سخت این جنایت هولناک را از آل‌سعود خواهد گرفت.
عادل جبیر در بخش دیگری از اظهارات امروز خود با تکرار موضع قبلی ریاض مبنی بر لزوم برکناری «بشار اسد» رییس‌جمهور سوریه، که مورد حمایت ایران است، چنین تغییری را برای برقراری صلح در سوریه ضروری دانست.
وی نقش نظامی ایران در سوریه را مانع از مشارکت تهران در حل بحران این کشور دانست و جمهوری اسلامی را اشغالگر سرزمین‌های عربی در سوریه لقب داد.
وزیر امور خارجه عربستان هم‌چنین خواستار تشکیل یک دولت انتقالی در سوریه شد و گفت: بعد از تشکیل این دولت انتقالی، بشار اسد باید کنار برود. اگر این کناره‌گیری در دو یا سه ماه بعد از تشکیل دولت انتقالی صورت بگیرد هم مهم نیست.
اظهارات وزیر امور خارجه عربستان سعودی در حالی بیان شده که در روزهای اخیر، نیروهای ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه به پیروزی‌های عمده‌ای در نبرد با مخالفان مسلح دست یافته‌اند. این مخالفان مورد حمایت عربستان، ترکیه و برخی دیگر از کشورهای منطقه هستند.
رسانه‌های بین‌المللی، از حضور نیروهای ایرانی در عملیات اخیر خبر داده‌اند که با هدف خارج ساختن شهر حلب، بزرگ‌ترین شهر سوریه، از تصرف شورشیان در جریان است.
ایران، اعزام نیروهای مسلح به سوریه برای جنگ مستقیم با مخالفان مسلح دولت بشار اسد را رد می‌کند و نقش خود را، محدود به ارایه مشورت به ارتش آن کشور می‌داند.