-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۷, پنجشنبه

نخستین واحد داعش، پشت دروازه تاجکستان

شهرک «درقد»، قوس کلاشینکوف به آن سوی مرز 

شبه‌نظامیان گروه اسلامگرای طالبان، مناطق زلزله زده افغانستان هم مرز با تاجیکستان را تصرف کردند. این تحول پس از چند رشته درگیری با نیروهای ارتش افغانستان حاصل شد.
 سخنگوی ولایت تخار در شمال افغانستان می‌گوید شبه‌نظامیان طالبان بعد از این حملات، توانستند کنترل منطقه «درقد» را به دست بگیرند.

این عملیات طالبان بعد از زلزله شدید در بدخشان روی داده است. طالبان سه شنبه ۲۷ اکتبر از نیروهای امدادی خواسته بود در امنیت کامل به وظیفه خود بپردازند. با این وجود در روزهای اخیر شبه نظامیان طالبان با همکاری برخی گروه‌های ناراضی دیگر، بر فعالیت نظامی خود در افغانستان به ویژه در مناطق شمال این کشور افزوده‌اند. نوک خنجر طالب و داعش اکنون به سوی بدنه ترکمنستان وتاجکستان دراز می شود. ممکن است دم نقد، این دسته جات به سوی دیگری متواری ساخته شوند، اما دایره یی که آنان از یک نقطه به نقطه دیگر درحرکت اند، همین منطقه است.
سقوط ولسوالی ها و پس گیری ولسوالی درماه های اخیر، سر خط اخبار روزانه است و سقوط یک واحد اداری دیگر تعجب هیچ کسی را بر نمی انگیزدو خیلی سهل شده است. مردم و ساکنان ولسوالی هایی که سقوط می کنند و دو باره روی پا می شوند؛ از اردوی ملی و دولت حمایت نمی کنند. ورنه، سقوط، این قدر آسان اتفاق نمی افتد.