-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۶, سه‌شنبه

اشرار درغور بازهم مست شده اند.

ولایت غور در انتظار یک سنگسار دیگر
فرید «خروش»


حکایت از این قرار است که چند روز پیش، دختری از هموطنان ایماق با پسری از هموطنان هزاره‌اش که به یکدیگر علاقه‌مند بوده‌اند و پس از اینکه احتمال توافق والدین دختر با ازدواج‌شان را ناممکن دیده‌اند، با همدیگر از خانه فرار می‌کنند. همان طور که انتظار می‌رفته، غیرت افغانی و ناموسی هموطنان قبیله بای‌بوغه ایماق به جوش آمده و برای اعمال فشار به مردم ولسوالی لعل و سرجنگل که پسر متعلق به آن ولسوالی است، جادۀ لعل- فیروزکوه- هرات را به صورت کامل به روی عبور و مرور بسته‌ و تقاضا دارند تا مردم لعل دختر و پسر را جهت مجازات شرعی و سنگسار به آنها تحویل دهند.

در حالی که تلاش‌های دو روز پیش یک هیأت صلح برای مذاکره و بازگشایی راه‌ها با وطنداران بای‌بوغه بی نتیجه بوده است، علاوه مشکلات زمین‌گیر شدن مسافران در دو سوی نقطه مسدود شده، مردم لعل بسیار نگران فرستادن دختران و پسران‌شان برای امتحان کانکور در مرکز ولایت هستند. قرار است فردا هیأت برگزاری امتحانات کانکور به ولایت غور سفر کند و طبق گفته‌های غیر رسمی، وطنداران ایماق تهدید کرده‌اند که به تلافی فرار آن دختر، به دختران و پسران هزاره اجازه نمی دهند برای امتحان کانکور به مرکز ولایت بروند. اکنون مردم لعل بسیار نگران فرستادن فرزندان شان برای امتحان کانکور هستند.

قابل یادآوری است که والی ولایت غور، سیما جوینده، و قوماندان امینه ولایت، غلام مصطفی محسنی، هر دو از چندی پیش به این سو در کابل به سر می‌برند.

تا کنون چهار وکیل مردم ولسوالی لعل در پارلمان نیز در این زمینه هیچ واکنش و تحرکی از خود نشان نداده‌اند.