-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۸, پنجشنبه

عبور هیولای هندی از «چاه بهار»

خشم سناتور پاکستانی علیه ایران
پاکستان ظاهراً هنوز مطمین نشده است که تهدید علیه ایران و هند، چه عواقبی می تواند برای پاکستان داشته باشد.


به گزارش فارس، یک سناتور پاکستانی در اظهاراتی گستاخانه به ایران در مورد همکاری با هند در توسعه بندر چابهار هشدار داد و گفت منتظر واکنش شدید اسلام آباد باشد.
به گزارش پاکستان تودی، «مشاهد حسین سید» رئیس موسسه چین و پاکستان، نسبت به واکنش شدید (پاکستان) به ایران در صورت اینکه به هند اجازه توسعه بندر چند میلیارد دلاری چابهار را بدهد، هشدار داد.

این سناتور پاکستانی در حزب حاکم این کشور در نخستین جلسه کریدور اقتصادی چین و پاکستان خطاب به ایران گفت: توسعه بندر چابهار با سرمایه گذاری هندی ها برای پاکستان یک تهدید امنیتی محسوب می شود که قابل قبول نیست.

مشاهد با ادعای همکاری کشورش با ایران در زمان تحریم ها گفت: «زمانی که ایران در انزوا بود، پاکستان از پیروی از دیکته آمریکا امتناع کرد و در شرایط سخت در کنار ایران ایستاد. هند در سال 2006 زمانی که سفیر آمریکا از دولت این کشور خواست تا میان همکاری هسته ای و خط لوله «آی پی آی» یکی را انتخاب کند، از همکاری در این خط لوله کنار کشید.»
وی افزود: هند فورا نه تنها از این پروژه کنار کشید بلکه مانی شانکار وزیر وقت نفت خود را از کار برکنار کرد.
این مقام پاکستانی ادامه داد: «هند خط لوله «آی پی آی» را رها کرد اما همچنان بخشی از پروژه خط لوله «تاپی» قرار دارد که از حمایت کامل دولت های غربی برخوردار است.»
به گزارش فارس، این مقام پاکستانی فراموش کرده است که اسلام اباد در دوران تحریم ایران، به بهانه متعدد از جمله تحریم ها و عدم امکان تامین مالی پروژه خط لوله انتقال گاز ایران، از تکمیل این پروژه امتناع کرد. همچنین ایران علی رغم عدم پایبندی پاکستان به تعهداتش، از پرداخت غرامت این کشور به ایران صرف نظر کردند.