-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۷, چهارشنبه

شارلی ابدو: شما اسلحه دارید ما شامپاین!

«این تنها پاسخی‌ست که می‌بایست به تروریست‌ها بدهیم: تلاش شما برای ایجاد وحشت بیهوده است.»


نشریه فکاهی «شارلی ابدو» به حادثه تروریستی ۱۳ نوامبر در پاریس واکنش نشان داد. روی جلد تازه‌ترین شماره این نشریه کاریکاتور یک جوان فرانسوی منتشر شده که گلوله‌ها سوراخ سوراخش کرده‌اند، اما او همچنان در حال جشن و شادی است.

ریس، کارتونیست و سردبیر نشریه فکاهی «شارلی ابدو» در تازه‌ترین شماره این نشریه که صبح امروز، چهارشنبه ۱۸ نوامبر در پاریس منتشر شده می‌نویسد: «این تنها پاسخی‌ست که می‌بایست به تروریست‌ها بدهیم: تلاش شما برای ایجاد وحشت بیهوده است.»

کاریکاتوری هم که روی جلد این شماره «شارلی ابدو» منتشر شده، بیانگر معنای مورد نظر سردبیر این نشریه فکاهی‌ست: مردی را می‌بینیم که بدنش را گلوله‌ها سوراخ کرده‌اند، اما او همچنان سرگرم نوشیدن مشروب و شادخواری‌ست. روی جلد آمده است: «گندتان بزنند! شما اسلحه دارید، ما شامپاین.»

تروریست‌های داعش شامگاه ۱۳ نوامبر زندگی اجتماعی پاریسی‌ها را هدف عملیات تروریستی و انتحاری قرار داده بودند. مرکز این حملات سالن کنسرت باتاکلان در محله یازدهم پاریس بود. کافه‌ها و رستوران‌های «کریون»، «پتی کامبوج»، «لابل اکیپ» و «لاکوزانوسترا» نیز هدف این عملیات تروریستی قرار گرفت. اشاره به خوش‌گذارنی و نوشیدن شامپاین در کاریکاتور روی جلد «شارلی ابدو» بر تداوم زندگی سکولار فرانسوی‌ها تأکید می‌کند.

تصویر روی جلد این شماره «شارلی ابدو» در شامگاه روز گذشته در شبکه‌های اجتماعی منتشر و دست به دست شد. صبح امروز این نشریه در روزنامه‌فروشی‌ها توزیع شده است.

در سایت «شارلی ابدو» هم کاریکاتوری منتشر شده که چند شبح را نشان می‌دهد که نان «باگت» به دست دارند. شارلی ابدو در توضیح این کاریکاتور نوشته است: فرانسوی‌ها زندگی روزانه‌شان را از سر گرفته‌اند.