-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۵, دوشنبه

زورآزمایی قدرت ها برسوریه متمرکز است.

انفجارات زنجیره ای در پاریس، توافق در وین برسر سوریه؛ آیا جنگ مستقیم دیگری خطر عمده نیست؟


اجلاس وین برای یافتن راه حل جنگ در این کشور، که با حضور وزرای خارجه امریکا، فرانسه، امریکا، ایران؛ روسیه و ... تشکیل شده بود، سرانجام بر سر یک طرح سه مرحله ای به تفاهم رسید. بموجب این طرح که اجرای آن 18 ماه به طول می انجامد، ابتدا یک دولت موقت ائتلافی در سوریه تشکیل می شود و اسد همچنان رئیس جمهور می ماند. پس از 6 ماه، مرحله تدوین قانون اساسی سوریه آغاز می شود و در 6 ماه سوم، انتخابات آزاد در سوریه برگزار می شود.

با آنکه رسانه های غربی عمدتا روی این بخش از بحث که اسد بر سر قدرت بماند و یا نماند بعنوان بخشی از مذاکرات وین متمرکز باقی مانده اند، مسئله اصلی شش ماه دوم این طرح، یعنی مرحله تدوین قانون اساسی است. آنگونه که در مسکو رسانه ها تلویحا می نویسند، در قانون اساسی جدید سوریه قدرت دراختیار پارلمان و نخست وزیر خواهد بود و مقام ریاست جمهوری نقشی در حد ریاست جمهوری در آلمان خواهد داشت و انتخابی نیز خواهد بود. اگر این طرح بعنوان قانون تصویب و اجرا شود، بشار اسد با اختیارات بسیار محدود در مقام ریاست جمهوری خواهد ماند. به نظر می رسد که این عملی ترین راه حل برای سوریه و حفظ وحدت و یکپارچگی آنست.

خبرگزاری ها از اجلاس وین گزارش دادند که هم وزیر خارجه روسیه و هم وزیرخارجه جمهوری اسلامی و هیات ایرانی که دراین اجلاس حضور داشتند، با نظر وزیر خارجه امریکا مبنی بر حذف نهائی اسد از ساختار قدرت در سوریه مخالفت کرده و روی سپردن اختیار به مردم سوریه برای تعیین تکلیف اسد پافشار کرده اند. فعلا مهم ترین گام آتش بس در سوریه و خاتمه جنگ و نجات کشور از چنگ داعش و گروه های همسو با آنست.