-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۴, چهارشنبه

گاردين: احتمال رويارويی نظامی ناتو و روسيه

حزب کمونیست روسیه: هدف گیری جنگنده روسی، براساس هم آهنگی میان ترکیه و امریکا بوده است.


سخنگوی وزارت خارجه انگلیس روز سه شنبه ساقط شدن جنگنده روسیه در سوریه را بسیار خطرناک توصیف کرد و گفت: تا زمانی که جزئیات این حادثه منتشر نشود نمی توان تحولات آینده را پیش بینی کرد.

در همین حال روزنامه گاردین چاپ انگلیس گزارش داد: احتمال رویارویی نظامی ناتو و روسیه وجود دارد.

این روزنامه نوشت: سقوط جنگنده روسی تاکید می کند خطر واقعی در بروز درگیری میان طرف های دخالت کننده در بحران سوریه وجود دارد. این احتمال هست که درگیری هایی میان ناتو و روسیه آغاز شود.

شبکه الجزیره نیز گزارش داد: احتمال واکنش نظامی روسیه علیه ترکیه که یک عضو مهم ناتو است، وجود دارد.

این منبع افزود: شکی در این نیست آغاز این درگیری تهدیدی برای امنیت بین الملل خواهد بود.

گزارشگر الجزیره در مسکو درباره اظهارات یکی از مقامات روس مبنی بر همکاری ترکیه و آمریکا در هدف قرار دادن جنگنده روسی گفته: سرگئی ملنیکف نائب رئیس دوما یکی از اعضای حزب کمونیست روسیه است و تاکید کرد اطلاعاتی را به دست آورده است که نشان می دهد هدف قرار دادن جنگنده روسیه بر اساس هماهنگی های اطلاعاتی و امنیتی ترکیه و آمریکا بوده است.

این مقام روسیه تا این لحظه اسنادی را در این زمینه ارائه نکرده است و شاید این موضع مقام روس در چارچوب متشنج شدن روابط روسیه و ناتو مطرح شده است به ویژه آنکه رئیس جمهور روسیه در دیدار با پادشاه اردن در منطقه سوچی، ناتو را به حمایت از تروریسم متهم کرد.

وی افزود: بنابراین این بحران از چارچوب تنش های دوجانبه ترکیه و روسیه خارج شده و وارد بحران بزرگ تری در سطح روابط روسیه و ناتو شده است.