-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۳, سه‌شنبه

ملا های مساجد برلین وکابل از کجا می آیند؟

ملای عرب در برلین 1800 یورو جریمه شد.


روزنامه برلینر سیتنگ این سوال را درسرخط نشریه خود چنین آغاز نموده که امامان مساجد برلین کجا آموزش دیده و آنها را چه کسانی کنترول می کنند؟

نویسنده در ادامه می افزاید: اکثر شان صلح آمیز می باشند، اما از سخنان بعضی امامان در مساجد شنیده می شود که سخنان تحریک آمیز (رادیکال) می زنند.

چند هفته قبل از حملات تروریستی در پاریس، یکی از امامان شهر برلین بنام امام شیخ ابو بلال اسماعیل به علت سخنان تحریک آمیز به مبلغ ۱۸۰۰ یورو جریمه نقدی محکوم شده است امام شیخ ابو بلال در اواسط سال ۲۰۱۴ در مسجد النور واقع در ناحیه (نیوکن برلین) در موعظه خود خطاب به حاضرین (خدا تمام یهودیان را از بین می برد و تا نفر آخر آنان را می کشد.

این سخنان به نوشته این روزنامه تحریک آمیز بوده و در اینترنت گذاشته شده، که ۱۵ شکایت را بدنبال داشته است.
در بررسی چند ماه بالاخره دادستان این سخنان را تحریک علیه دیگرادیان پنداشته، آنرا خطری برای زندگی مسالمت آمیز بین مسلمانان و غیر مسلمانان دانست.

در مسجد النور بارها چنین سخنان رادیکال گفته شده، که در آن نه تنها سلفی ها بلکه مومنان عادی نیز شرکت می کنند.
شیخ ابو بلال به عنوان یک واعظ دوره گرد می باشد، که گاهی در برلین و گاهی در جاهای دیگر سخنرانی می کند.
به احتمال زیاد این تنها یک فرد، نیست بلکه افرادی دیگری چنین موعظه های انجام می دهند.

حالا این سوال مطرح می شود چه کسی می داند که به گفته این روزنامه این آشوبگران رادیکال از کجا می آیند و بکجا می روند و چه کسانی آنها را آموزش می دهد؟

ای کاش وزرات حج و اوقاف افغانستان اطلاع می داشت که هزاران ملا یا مولوی و یا اخند که در مساجد ما در افغانستان موعظه می کنند در کجا آموزش دیده و تحصیلات شان چه می باشد و از همه مهمتر آیا این افراد که رول بسیار مهمی در افکار مردم ما بخصوص جوانان دارند چه می گویند و آیا همه راجستر می باشند؟

محمود منجم زاده