-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۳۰, شنبه

عربستان، «داعش سفید» است.

نیویورک تایمز


به گزارش فارس، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی عربستان سعودی را پدر داعش و همسان با این گروه تروریستی دانسته و در تشبیه این دو به هم نوشته است: «عربستان همان داعشی است که خودش ساخته است.»  

در ابتدای یادداشت نیویورک تایمز آمده است: «داعش سیاه، داعش سفید. اولی، گلو می برد، می کشد، سنگسار می کند، آثار مشترک بشری را تخریب می کند و آثار باستانی و زنان را تحقیر می کند. دومی، لباس های بهتری پوشیده و مرتب تر است، اما همین کارها را انجام می دهد.»

رویکرد دوگانه غرب، در تقابل با این دو پدیده همزاد و همسان، نیز مورد توجه نیویورک تایمز قرار گرفته است: «غرب در نبرد با تروریسم علیه یکی جنگ به پا می کند، اما به سوی دیگر دست دوستی دراز می کند. این مکانیسم انکار است و انکار، بهای گزافی دارد.»

نیویورک تایمز، حفظ اتحاد راهبردی غرب با عربستان سعودی را به منزله سرپوش گذاشتن بر ارتباطی دانسته که ریاض با تولید، مشروعیت بخشی، تبلیغ و دفاع از وهابیت دارد- همان ایدئولوژی که داعش هم بر آن استوار شده است.  

وهابیت، به توصیف نیویورک تایمز نوعی از افراط گرایی است که در قرن 18، در میان قتل عام و خونریزی شکل گرفت و با هر گونه هنر، آزادی و غیره مخالف است. با این توضیف، «عربستان، همان داعشی است که خودش ساخته است.»

این روزنامه آمریکایی در پایان با اشاره به ریشه های شکل گیری داعش می نویسد: «داعش، مادر دارد: حمله به عراق؛ اما پدر هم دارد: عربستان سعودی و مجموعه صنعتی - مذهبی آن.