-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۱۲, سه‌شنبه

فتح اردوغان ؛ تقویت «داعش» درشمال افغانستان

تحشیه یی بر غفلت هواداران بی معاش حزب اردوغان در افغانستان


شماری از افراد مشوش، که «طبق عادت» به نکوهش رهبران و مقامات دولت افغانستان سرگرم اند، ناگه، از صحنه های انتخاباتی ترکیه به هیجان آمده و سیلی از تبریکات به پیشواز اردوغان و اخوانی های ترکیه سرازیر می کنند.

  حزب رفاه و توسعه، شاخه ترک اخوان بین المللی است. برخلاف نسخۀ «پشتونی» و «تاجکی» اش درافغانستان، وبرخلاف شلخته گی و کهنه فکری ورژن عربی اش، یک جریان هوشمند و سیاست باز، محیل، فوق العاده وابسته به غرب بوده، و از متحدان «القاعده»، «طالب» به شمار می رود و در ضمن، جزء بانیان خلافت «داعش» نیز است.

 هم اکنون دفاتر سیاسی و جلب و جذب داعش و طالب، همراه با شبکه های خاص سرباز گیری و عملیاتی آن در خاک ترکیه مستقر است.
همین یک هفته پیش، داعشی های مستقر در خاک ترکیه، دو نفر از روزنامه نگاران ضد داعشی را سربریدند.

یک عده انگشت شمار در افغانستان، نگاره های چند مستوره، از خانواده اردوغان را در برگه های خویش میگذارند. از فهم این حقیقت سرگردان محروم اند که اسلام گرا های ترکیه، از اسلام، فقط یک سری نمایش های به درد بخور را می گیرند و بقیه مسایل را به «ملت شهید پرور افغانستان» بخشیده اند.
این دسته در پی اثبات چه چیزی اند که آن را خود گم کرده اند؟
اخوانی های ترکیه، در مقام سیاست و کیاست، در هیچ موردی از دموکراسی، تا معامله، از بزنس فحشا تا قتل عام، از تجارت خون با مردمان کُرد تا جا دادن به رهبران طالب و داعش، کم نیامده اند. از همین روست که دربرابر ایرانِ رو به رشد، ترکیۀ پیشرفته و قدرتمند را حفظ کرده اند. مثل نسخه افغانستانی خود، دست به قتل خواهر و مادر به نام قصاص نمیزنند. درتازه ترین مورد، در ولایت خود مختار غور، یک دختر 19 ساله را در کمال سنگدلی سنگسار کرده اند. اعضای حزب توسعه، در «قصه» تطبیق شریعت هم نیستند. شریعت را برای افغانستان میخواهند تا بازی استراتیژیک خوب جلو برود. شریعت برای آن ها، تمدن پیشرفته، خوراک، امنیت، تعیش و قدرت ملی است.

اردوغان گرا ها اول در مغز خود به این سوال جواب بدهند که کدام کار اخوانی ها یا سکولار های افغانستان به اردوغان و حزب کار و توسعه شباهت دارد که حالا خود را مستحق به مشارکت درخوشی ها وافتخارات آنان بدانند. حتی چادرپوشی زنان آن ها، بخشی از سیاست برنامه ریزی شدۀ آن ها به منظور مدیریت مغز کهنه پرستان است. این همه دلخوشی های بی پایه، به لحاظ این که حزب توسعه و رفاه یک حزب اسلامی است؛ بدرقه کننده گان را همسان آنان نشان نمیدهد؛ فقط کهتری و خود کم بینی غم انگیزی را به چشم میزند. 
آن چه بنده در باب پسامدِ انتخابات ترکیه به سود اردوغان می توانم بگویم این است: حالا که اردوغان از جنجال نزاع قدرت در سطح داخلی فاتح به در آمده، نقش خود را در افغانستان بهتر بازی خواهد کرد. نقش ترکیه، کمک به استقرار واحد های عربی، ازبکی و تاتاری دولت اسلامی داعش (شاخه خراسان) است.حالا که هواداران داوطلب از افغانستان، خصوصاً از ساکنان «شمال» از پیروزی اردوغان مشعوف شده اند؛ این همه احساس شان بی جواب نمی ماند. فقط منتظر باشید آقایان!