-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۱۱, دوشنبه

سوریه؛ پیشروی داعش / انتقاد از سیاست اوباما

اگر ارتش آمریکا وارد عمل نشود، اوضاع به مراتب خطرناک تر خواهد شد.


نیروهای داعش با پیشروی به مرکز سوریه، موفق به تصرف شهرک استراتژیک "مهین" شده‌اند. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، این گروه در حال پیشروی به سوی شهر مسیحی‌نشین "صدد" است.

به گزارش رادیو آلمان، شهرک "مهین" از اهمیت استراتژیک برخوردار است زیرا در فاصله ۱۵ کیلومتری بزرگراهی مهم قرار دارد که دمشق را به حلب متصل می‌کند. این محل جدا از اهمیت استراتژیکی که دارد، یک پایگاه عظیم نظامی و انبار تسلیحات را نیز در خود جای داده است.

تصرف شهرک "مهین" و پیشروی به سمت شهر مسیحی نشین "صدد" دستاورد بزرگی برای داعش در راستای پیشروی به مرکز سوریه به شمار می‌رود. این دستاورد در حالی رخ می‌دهد که عملیات نظامی روسیه در خاک سوریه همچنان ادامه دارد.

روس‌ها مدعی آن هستند که هدف از حضور نظامی‌شان در سوریه مقابله با گروههای "تروریستی" است. با این همه در طول پنج‌هفته‌ای که از آغاز عملیات نظامی روسیه در سوریه می‌گذرد، بخش بزرگی از اهداف بمباران شده، مواضع گرو‌ه‌های شورشی مورد حمایت غرب بوده است.


انتقاد از بی عملی دولت اوباما

خبرگزاری رویترز در گزارشی از واشنگتن نوشت: نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از حزب جمهوریخواه روز یکشنبه باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور را متهم کردند که در سیاست خود نسبت به سوریه ضعف نشان داده است.

آنها نسبت به برنامه اوباما مبنی بر اعزام یگان کوچکی از نیروهای عملیات ویژه به سوریه ابراز تردید و تصریح کردند انجام چنین اقداماتی بدون اتخاذ یک راهبرد فراگیر تاثیرگذاری چندانی نخواهد داشت.

به گفته نامزدهای حزب جمهوریخواه، اعزام این تعداد نیروی نظامی ویژه آمریکا به سوریه بسیار اندک و بسیار دیرهنگام صورت می گیرد و اگر آمریکا دست به اقدام نزند و همانند سه سال اخیر دوران ریاست جمهوری اوباما وارد عمل نشود، گزینه های واشتگتن بسیار محدودتر و اوضاع به مراتب خطرناک تر خواهد شد.

جب بوش، یکی از نامزدهای جمهوریخواه در گفتگو با شبکه تلویزیونی ان.بی.سی از سیاست اوباما در قبال سوریه انتقاد کرد و گفت: باید راهبردی واقعی برای خارج ساختن داعش از سوریه و سرنگون کردن رژیم اسد اتخاذ شود.