-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۶, سه‌شنبه

همزمانی سقوط محقق، و صعود شفق بهسودی

شفق؛ زبان مدرن وحدت
نوشته شده توسط  رضا عارف
روزنامه راه مدنیت


شفق بهسودی را مدام به خاطر سخنوری بی‌مانندش می‌شناسند و می‌ستایند. کسی نیست که در سخنرانی او بوده باشد و شیفته‌اش نشود. برای این او را یکی از مهم‌ترین برگ‌های برنده سازمان نصر، بعد جهاد و بالاخره حزب وحدت اسلامی می‌خواندند. او کسی بود که با سخنوری با شکوهش، روحیه‌بخش اصلی سربازان و عامل وحدت رهبران بود.
در سال‌های نخست حکومت تازه، شفق که قرار بود معاون اول وزیر داخله شود، اما اختلاف‌های داخلی حزب وحدت و چند پارچه شدن این حزب به سه حزب عمده و چند حزب غیرعمده و هم‌چنین بلندهمتی آقای شفق باعث شد او قید برخورداری حکومت را بزند و راهی سرزمین‌های دور شود.
زندگی چندساله او در غرب، از او مجاهدی با دیدی جهانی ساخت. مجاهدی که زندگی چندفرهنگه و بی‌تعصب غرب را دریافته و حال با کوله‌باری از این تجربه‌ها به میهن بازگشته است. او از معدود رهبران جهادی‌ست که در همه سال‌ها هم با روشنفکران و جوانان رابطه خوبی داشته است و هم با طیف سنتی و از طرفی از تعصب‌های قوم‌گرایانه منفعت‌طلبانه هم برحذر بوده است.
تقوای شخصی و شعور جهانی و محبوبیت بین عموم هزاره‌های شیعه و سنی و هم‌چنین شیعیان غیرهزاره، آمدن او را امیدی تازه برای گفتگوهای صلح و کاهش تنش ساخته است. دیده شود که ازین باغ چه بری می‌رسد.