-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۵, پنجشنبه

همه‌ چیز شبیه جنگ جهانی اول است.

بحران در سازمان ناتو


نیویورک تایمز در مطلبی با اشاره به سرنگون شدن جنگنده روسی توسط ارتش ترکیه در مرز سوریه نوشت: اکنون ناتو با دو بحران روبرو است. از یکسو پس از حملات پاریس پیمان آتلانتیک شمالی بر اساس ماده ۵ ملزم به دفاع از فرانسه در جنگ علیه داعش است و در سوی دیگر اقدام بی ‌محابای ترکیه است که ممکن است پای ناتو را به تحولات سوریه هم باز کند.

این منبع نوشت: برخی کارشناسان معتقدند ترکیه به شکلی هدفمند می‌کوشد پای ناتو را به خاورمیانه باز کند تا معادله قدرت به ضرر اسد تغییر کند. از یک جهت مسکو حق دارد از این مساله تعجب کند که آنکارا ابتدا به ساکن دست به دامان ناتو شده به جای اینکه مساله را به‌صورت مستقیم با روسیه مطرح کند. این باور وجود دارد که ترکیه با علم به اینکه آمریکا تمایلی برای ورود زمینی به سوریه ندارد می‌خواهد با وارد کردن ناتو به سوریه، کارت مسکو را بسوزاند.

دیدگاه دیگری که مطرح شده همانا احتمال وقوع جنگ جهانی سوم است. یک تحلیلگر سی.ان.ان در گزارشی با شبیه‌ سازی تحولات منجر به جنگ جهانی اول گفته است: ممکن است در نگاه اول، ترور یک شاهزاده ارتباطی به جنگ جهانی نداشته باشد؛ اما شرایط منطقه و پتانسیل موجود در منطقه با این ترور آزاد شد و جنگ خانمان‌سوزی را پدید آورد. اکنون هم وضعیت خاورمیانه همچون بشکه باروت است و در انتظار یک جرقه است تا منطقه‌ای را به هوا بفرستد.