-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۸, پنجشنبه

معامله؛ برسر سوریه، بعد افغانستان؟

تحولات در سوریه و گزارش جان کری توافق آمریکا با ایران و روسیه بر سر سوریه متحد و سکولار


تلویزیون العربیه از قول مخالفان دولت سوریه خبر داد که آتش‌بس 15 روزه‌ای از امروز (پنجشنبه) میان ارتش سوریه و مخالفان مسلح در الغوطه الشرقیه در ریف دمشق برقرار خواهد شد. این آتش بس پس از کنفرانس وین و موفقیت های اخیر ارتش سوریه در این منطقه برقرار گردیده است. جان کری وزیر امور خارجه امریکا نیز دیروز در اجلاس "شورای مشورتی امنیت فرامرزی" امریکا در خصوص نتیجه کنفرانس حل بحران سوریه در وین گفت :

"با روسیه و ایران توافق کردیم که سوریه، کشوری متحد و سکولار باشد".
 در همین حال سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه کشورهای غربی را متهم کرد که بازی خطرناکی در سوریه به راه انداخته‌اند زیرا از یک طرف روی داعش به منظور تضعیف رئیس‌جمهوری سوریه حساب می‌کنند، اما از دیگرسوی نمی‌خواهند این گروه قدرت را در این کشور به دست بگیرد. از سوی دیگر منابع خبری از هماهنگ شدن عملیات نظامی فرانسه و روسیه درسوریه اطلاع می دهند. تشدید حملات سنگین روسیه به گروه داعش، نابود کردن 500 تانکر نفتی و آغاز بکارگیری بمب افکن استراتژیک مافوق صوت توپولف-160 که بزرگترین و سنگین ترین هواپیمای جنگی و بزرگترین هواپیمای مافوق صوت جهان است بخش دیگری از تحولات روزهای اخیر است.