-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۱۵, جمعه

ولادیمیر «کبیر» درکرملین ظهور کرده

پوتین به دنبال گرفتن انتقام از فروپاشی شوروی است.


به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه خبری بلومبرگ، کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه دولت بوش می گوید که ولادیمیر پوتین، رهبر روسیه را از نزدیک می شناسد. او در جمع سرمایه گذاران و بانکداران در نیویورک گفت: در دیداری که با پوتین در زمان خدمتم در دولت داشتم سعی داشت این مساله را به من یادآوری کند که عظمت و بزرگی روسیه مربوط به دوران رهبری مردان بزرگی چون الکساندر دوم و پتر کبیر بوده و اکنون با تعریف و تمجیدهایی که او از تزار روسیه داشت این مساله در ذهن من متبادر می شود که رئیس جمهور روسیه می خواست به من القا کند او نیز "ولادیمیر کبیر" است.

اظهارنظرهای رایس، به انگیزه های پوتین در افزایش قدرت نمایی اش در عرصه جهانی، از الحاق شبه جزیره کریمه در سال گذشته میلادی به روسیه گرفته تا بمباران مناطق مختلف سوریه برای از میان برداشتن داعش برای حفظ و احیای نفوذ روسیه در دوران کنونی نشات می گیرد.

رایس که در دوران فروپاشی شوروی سابق مشاور دیپلماتیک بوش بود، افزود: ولادیمیر پوتین مصمم است راهی را برای انتقام از آنچه آن را بزرگترین تراژدی قرن بیستم یعنی فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می داند، پیدا کند.

وی معتقد است به رغم خسارت های اقتصادی روسیه از پایین آمدن قیمت نفت پوتین تغییری در رویکرد اقتصادی نخواهد داشت. چرا که بزرگترین دغدغه وی در حفظ حامیان اصلی اش یعنی، قشر بی سواد، سالخورده، نظامیان بازنشسته و جمعیت روستایی است.

رایس، استاد دانشگاه استنفورد می گوید: بازی او در سوریه - اولین حضور نظامی در خارج از مرزهای اتحاد جماهیر شوروی پس از اشغال افغانستان در سال 1979 - یک کار سری و رمزی نیست. او به دنبال بی نظمی نیست بلکه معتقد است ثبات اسد ثبات نفوذ روسیه است. البته فکر نکنید که منظور پوتین از نظم همانی است که ما در نظر داریم. تقسیم سوریه، کنترل حتی یک سوم از آنچه سوریه خوانده شود- چرا که نه؟ بنابر این می بینید که ایده ما از ثبات با آنچه او در نظر دارد یکی نیستند.

وی در اشاره ای گسترده تر گفت: هیچ دولتی وجود ندارد که از بحران دور مانده باشد از دیلما روسف، در برزیل گرفته که یک سال است درگیر پرونده مالی و استیضاح است تا آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان که آینده سیاسی اش به دلیل سیاست درهای باز به روی آوارگان سوری در خطر است.

از نظر وزیر خارجه اسبق آمریکا زمانیکه آمریکا از نقش خود در اجرای نظم جهانی عقب کشید روسیه و چین گام های جدی برداشتند. وی می گوید: قدرت های بزرگ نباید از اینکه نظم جهانی خود بخود درست نمی شود خسته شوند. به شما می گویم کشورهای دارای منافع تا جایی که ممکن باشد به دنبال منافعشان می روند .