-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۵, دوشنبه

مذاکره سیاسی روسیه با طالبان

تایمز لندن، نیکولا سمیث، 15 نوامبر


گزارش شده که روسیه احتمالاً با آغاز یک بازی بزرگ جدید در افغانستان، ضمن حفظ رابطه با حکومت تحت حمایت غرب در کابل، گفت وگوی مخفی را با جناح آغاز کرده است.  منابع طالبان در جلال آباد در شرق افغانستان می گویند که مقامات ارشد آن گروه در شمال اخیراً با نماینده گان روسیه در تاجکستان- از بازمانده های شوروی ساقط شده هم درمرزشمالی افغانستان- دیدار کرده اند.
تایمز درمورد منبع اطلاع دهنده در جلال آباد، جزئیات مشخصی نداده و معلوم می شود که مبداء اصلی این یافته ها، شبکه های اطلاعاتی استند.
تایمز می نویسد که ادعا ها درمورد ملاقات نماینده های طالب با روسیه از سوی مقامات امنیتی پاکستان و هند تایید شده و این  منابع می گویند که آن ها نیز در هفته های اخیر، اطلاعات مشابهی درین زمینه دریافت کرده اند. 
منابع روسی بعد از دیدار کوتاه جنرال عبدالرشید دوستم، معاونت ریاست جمهوری افغانستان، و جنگ سالار ضد طالبان درشمال که به مسکو و پایتخت چچین سفر کرده بود، خبر دیدار هیأت طالبان با نماینده گان روسیه در تاجکستان را بلافاصله انتشار دادند.
مقامات ناظر بر امور افغانستان میگویند که شاید روسیه در نظر دارد دریک بازی دو جانبه، با توجه به این که اگر طالبان درقدرت سیاسی ظاهر شوند؛ انتخاب خود را داشته باشد. یک دپلومات آسیای جنوبی می گوید: « همه طرف ها سرگرم مذاکره با هر دوطرف می باشند.»