-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۷, شنبه

دیدبان‌ حقوق‌ بشر: عربستان جنایتکار جنگی است

جنگ فرسایشی عربستان درخاک یمن مزمن شده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه (AFP)، این سازمان در گزارش روز جمعه 27 نوامبر (6 آذر 94)، از کشتار دستکم 309 نفر و جراحت 414 تن از غیرنظامیان یمنی در جریان 10 مورد از حملات جنگنده های ائتلاف سعودی به یمن خبر داده است.

عربستان سعودی همچنان هرگونه گزارشی مبنی بر بمباران اهداف غیرنظامی در یمن را تکذیب می کند. در سند اخیر سازمان دیدبان حقوق بشر (HRW)، موارد متعددی از تحقیق و تفحص میدانی و اظهارات محکمه پسند شاهدان عینی وجود دارد.

نهاد مذکور، همچنین پیشتر به شهادت دستکم 2 هزار و 500 غیرنظامی در یمن در تجاوز جنگنده های ائتلاف سعودی اذعان کرده بود. در گزارش این سازمان تصریح شده است در بررسی های صورت گرفته، هیچ نشانی از وجود اهداف نظامی احتمالی در مناطق بمباران شده وجود ندارد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، 10 حمله هوایی مورد اشاره، در استان های صنعا، حجه، عمران، حُدیده و إب رخ داده است و همه اهدافی که توسط ائتلاف سعودی مورد هدف قرار گرفته اند شامل منازل مسکونی، بازار و یک کارخانه تولید محصولات سرامیکی می شوند.

باوجود اعلان بسیاری از سازمان های بین المللی، دولت آمریکا و برخی متحدان آن همچنان به حمایت از عربستان سعودی در ادامه حملات هوایی به یمن مصمم هستند. به گزارش روزنامه دیلی استار لبنان، کاخ سفید در ماه جاری با فروش یک محموله از بمب های هوشمند ساخت این کشور [به مبلغ 1.29 میلیارد دلار] به عربستان موافقت کرده است. فرانسه و انگلیس ازجمله سایر حامیان ائتلاف متجاوز سعودی در کشتار غیرنظامیان و تخریب زیرساخت های کشور یمن هستند.

سازمان دیدبان حقوق بشر که مقر آن در شهر نیویورک آمریکا است و دارای دفاتری در بیروت، پاریس، مسکو، بروکسل و ژنو می باشد، در انتهای گزارش خود خواستار اقدام فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تحقیق درخصوص موارد متعدد جنایات ائتلاف سعودی در یمن شد.