-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آبان ۲۶, سه‌شنبه

کارشناسان از دنیا بی خبر

نذیر احمدزی و امثالهم تاریخ و تحولات وهمچنان تجربه های سنگین شکست سیاسی درشصت سال اخیر را بیخی به هیچ گرفته اند. کدام یک از جناح های پشتون در پاکستان، مقامات کابل را وکیل مدافع خود اعلام کرده اند؟


برخی از اعضای ولسی جرگه افغانستان می‌گویند که حکومت پاکستان نمی‌تواند که مناطق قبایلی را به طورخود سر تحت کنترول سیاسی اش در آورد.

محمد نذیر احمدزی معاون دوم این جرگه در این مورد به رادیو آزادی گفت:
"اجازه سلب آزادی پشتون ها را برای هیچ کس نمی‌دهیم این موضوع تنها موضوع آنها نیست این‌سو و آنسو یک پشتون است و گفتگو ها در این موارد این قدر ساده نخواهد بود که طی چند نشستی آنها بدون مشوره در مورد اش فیصله کنند."

آقای احمدزی ابراز امیدواری کرد که مردم باید سرنوشت شان را خود تعین کنند نه اینکه حکومت ها فیصله های شان را بالای آنان تحمیل نمایند.

اخیراً رسانه های پاکستان گزارش داده اند که برخی از سیاستمداران و نماینده‌های مناطق قبایلی در پارلمان این کشور کمیته را ایجاد نموده اند که هدف آن مشوره در رابطه به درآوردن این مناطق در یک چوکات واحد سیاسی خوانده شده است. 

مناطق قبایلی پاکستان در مجاورت با مناطق جنوبی افغانستان قرار دارد و با ولایات کنر، ننگرهار، پکتیا، خوست، پکتیکا هم سرحد اند. 

جمعیت این مناطق حدود چهار میلیون تن خوانده شده و گفته می‌شود که مردمان این مناطق از سال ها به اینسو مستقل می‌باشند.

در دو سوی خط دیورند اقوام چون مومند، مسعود، اورکزی، شینواری و برخی دیگر اقوام زیست دارند، ادعا می‌شود که این مناطق از سال‌ها به این طرف از سوی حکومت پاکستان برای تأمین منافع این کشور ناامن نگهداشته شده اند.
شهزاده مسعود وزیر مشاور رئیس جمهور پیشین افغانستان می‌گوید که پاکستان با از بین بردن بزرگان مناطق قبایلی می‌خواهد به برخی از اهدافش در این مناطق دست یابد.
وی گفت:
"مناطق شمالی وزیرستان جنوبی از سه دهه قبل توطئه های برخی گرو های استخباراتی پاکستان در این رابطه جریان داشته که چگونه به شکل از اشکال بتوانند مناطق شمالی و جنوبی وزیرستان را تحت تسلط مطلق خود در آورد راه را که می‌خواستند حالا برای خود هموار ساخته اند ممکن همان را بالای شان عملی کنند به نظر من چنین چیزی برای مردم قبایل آزاد قابل قبول نخواهد بود."

تلاش نمودیم تا در رابطه به این اقدام پاکستان نظر وزارت سرحدات و قبایل افغانستان را نیز داشته باشیم اما مسوولین این وزارت ابراز نظر در این مورد را پیش از وقت خواندند. 

از سوی هم کارشناسان افغان تلاش‌های پاکستان را به معنی تقسیم افغان‌ها در مناطق پشتونخوا ه و استفاده از این منطقه علیه افغانستان عنوان می‌کنند.

فیض محمد ځلاند یکی از این کارشناسان به رادیو آزادی گفت، در صورت که پاکستان قبایل آزاد را تحت اداره واحد در آورد، تلاش های این کشور در رابطه به رسمیت شناختن خط دیورند کامیاب خواهد شد.
وی تأکید می کندک ه عملی شدن این اقدام از سوی پاکستان، برای افغان ها مشکلات زیادی را به میان خواهد آورد.
وی گفت:
"سیاست های که در این اواخر از سوی حکومت پاکستان گرفته شده است دو عواقب ناگوار برای ملت افغانستان دارد. یک مشکلات را که به میان آورده می‌تواند، مشکل سیاسی برای ملت افغانستان است که تشکیلات ملی افغانستان را خدشه دار می‌سازد. دوم پاکستان از تعهدات بین المللی تخطی می‌کند. اگر این کار به اساس کدام دسیسه بین‌المللی و منطقه یی صورت می گیرد این واقعاً به چالش کشیدن منطقه ومردم استند."

به باور کارشناسان افغان، اینکه حکومت افغانستان توقع پاکستان در رابطه به رسمیت شناختن خط فرزی دیورند را از بین برده است، اکنون سیاسیون و برخی از نویسنده های این کشور تلاش می‌نمایند تا از هر راه ممکن زمینه پذیرش این حرف ها را در ذهن مردم عام فراهم سازند.

آنان می گویند که دسایس پاکستان برای جدا ساختن افغان ها پذیرفتنی نبوده و حتی اکثریت مردم از آن سوی خط دیورند نیز با این تلاش های پاکستان مخالفت های جدی از خود نشان خواهند داد.

گزارش - آرزو غیاثی