-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۷, شنبه

اردوغان سراسیمه: روسیه از ما عذرخواهی کند!

خیز ماتقدم اردوغان به سوی سوریه


به گزارش «تابناک»، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در مصاحبه ای اختصاصی با «سی ان ان» اظهار داشته کشورش به دلیل سرنگون کردن هواپیمای جنگنده روسیه در منطقه مرزی ترکیه با سوریه عذرخواهی نخواهد کرد؛ زیرا این جنگنده حریم هوایی کشورش را نقض کرده بود.

وی اظهار داشته: «اگر لازم باشد یک طرف عذرخواهی کند، آن طرف ما نیستیم. آن هایی که حریم هوایی ما را نقض کردند باید عذرخوهی کنند. خلبان ها و نیروی هوایی ما صرفاً وظایف خود را انجام دادند که عبارت است از واکنش نشان دادن به نقض قواعد تعامل. من فکر می کنم این اصل ماجراست». 

سی ان ان اشاره می کند که در پی متهم شدن روسیه به فریبکاری از سوی ترکیه و اعلام تصمیم مسکو برای استقرار سامانه های ضد موشک در سوریه، تنش ها در منطقه خاورمیانه اوج گرفته است. در همین راستا، ادبیات و لحن مقامات دو طرف نسبت به یکدیگر نیز حالتی مبارزه جویانه به خود گرفته است. 

افزون بر این، استفاده از سلاح اقتصادی نیز وارد ماجرا شده است. در این راستا، وزارت کشاورزی روسیه اعلام کرد که کنترل ها بر واردات مواد غذایی و کشاورزی از ترکیه را تشدید می کند. بیانیه ای که در پایگاه اینترنتی این وزارتخانه منتشر شده، از افزایش نظارت در مناطق مرزی و همچنین مراکز تولیدی در ترکیه خبر می دهد. دلیل این امر، نقض مکرر استانداردهای روسیه از سوی تولیدکنندگان ترکیه عنوان شده است. 
الکساندر تکاچف، وزیر کشاورزی روسیه نیز اظهار داشته حدود 15 درصد از تولیدات کشاورزی ترکیه، با استانداردهای روسیه همخوانی ندارد. در این میان، برخی آژانس های گردشگری روسیه نیز اعلام کرده اند سفر به ترکیه را محدود خواهند کرد. 

از سوی دیگر، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد این کشور در پایگاه هوایی خود در لاذقیه سوریه، سامانه دفاع موشکی «اس 400» مستقر خواهد کرد. برد این موشک ها، 250 کیلومتر است؛ در حالی که پایگاه هوایی مذکور تنها 45 کیلومتر با مرز ترکیه فاصله دارد. 

در تحولی دیگر، ساعاتی پیش اعلام شد که در ادامه تنش ها میان مسکو و آنکارا، دولت روسیه 39 بازرگان ترکیه ای را اخراج کرده است. ۳۹ بازرگان ترکیه ای که برای شرکت در کنفرانسی درباره موضوعات مربوط به کشاورزی به روسیه آمده بودند، ابتدا دستگیر و سپس از کشور اخراج شدند. مقامات روس دلیل این اقدام را نداشتن ویزای تجاری از سوی این افراد عنوان کردند. این بازرگانان با ویزای توریستی به روسیه آمده بودند.

همزمان، طرحی در دومای دولتی روسیه ارائه شده که بر اساس آن، اگر فردی نسل کشی ارامنه توسط ترکیه را انکار کند، به پنج سال زندان محکوم خواهد شد. اقدامی که مستقیماً با هدف تحت فشار قرار دادن ترکیه انجام می گیرد.