-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۴, سه‌شنبه

ادعای کمک 200 میلیون دالر به ائتلاف شمال

هافنگتن پُست


به گزارش رادیو آزادی، روزنامه هافنگتن پُست با این عنوان مقالهء دارد: " افغانستان در سال ۲۰۱۵ و آینده طالبان."

روزنامه می‌نویسد: روسیه، ایران و هند می‌خواهند در آینده افغانستان نقش داشته باشند.

به تحلیل هافنگتن پُست، اگر ایالات متحده و ناتو افغانستان را ترک کنند، شاید خیلی عملی به نظر برسد که روسیه بخواهد به نقش دیرینه اش، به حیث یک تمویل کننده در افغانستان مبدل شود.

روزنامه این نکته را برجسته ساخته که حکومت افغانستان خواهان کمک نظامی از روسیه شده و به نوشته هافنگتن پُست، در حال حاضر بر اساس گزارش های تائید ناشده کمک مالی و نظامی این کشور برای ائتلاف شمال به حدود دوصد میلیون دالر در سال می‌رسد.

در بخش دیگر مقاله کمک‌های مالی هند برای افغانستان برجسته دانسته شده است.

به نوشته روزنامه هافنگتن پُست، هند علاقه مندی داشت تا نیروهای هوایی اش را در دو پایگاه نظامی در خاک تاجیکستان مستقر سازد، اما گفته می‌شود که روسیه با این کار مخالفت کرده است.

در مورد نقش رژیم ایران هم آمده است که شماری از شیعیان افغان در حمایت آن کشور قرار دارند و در حال حاضر چندین پوهنتون، مسجد، شبکه های تلویزیونی و بنیاد های خیریه در افغانستان از سوی تهران تمویل می‌شوند.

با توجه به نقش این کشور ها، هافنگتن پوست می‌گوید که آینده نقش پاکستان در افغانستان خیلی نا معلوم است.

به نوشته روزنامه، پاکستان رسماً خود را از حمایت کننده‌گان جنگ امریکا با تروریزم اعلان می‎کند اما در عین حال برای طالبان و وابسته گان شبکه القاعده که در آن کشور پنهان شده‌اند، کمک فراهم می‏کند.

هافنگتن پُست در اخیر مقاله اش می‌نویسد: خیلی زود است تا حضور آینده طالبان را در افغانستان رد کرد اما به نوشته روزنامه، این هم دشوار است که گفته شود طالبان دوباره به قدرت تکیه خواهند زد.