-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۱۰, سه‌شنبه

آسیاب کهنه «مذاکرات صلح» دو باره میچرخد.

وال ستریت ژورنال
اشاره: تلاش های امریکا و پاکستان برای اختراع صلح جنگی در افغانستان


روزنامه وال ستریت ژورنال می‌نویسد: تلاش ها از سوی امریکا، پاکستان و چین در جریان است تا گفتگو های صلح میان حکومت افغانستان و طالبان مسلح در جریان هفته های آینده از سر گرفته شود.

روزنامه در باره دیدار رئیس جمهور افغانستان با صدراعظم پاکستان در حاشیه اجلاس تغییرات اقلیم در پاریس می‌نویسد: این دیدار یک گام تازه برای احیای روابط میان دو کشور به شمار می‌رود.

وال ستریت ژورنال سخنان سید ظفر هاشمی معاون سخنگوی رئیس جمهور غنی را هم نقل کرده که گفته است: حکومت افغانستان از پاکستان می‌خواهد تا فعالیت های طالبان را در خاک آن کشور سرکوب کند.

در عین حال یک مقام پاکستانی به روزنامه گفته است: اگر کشورش فرصت های سه یا چهار ماه آینده را از دست دهد، تلاش های صلح افغانستان با چالش جدی روبرو خواهد شد.

روزنامه نوشته که رهبری طالبان در پاکستان است و اردوی این کشور همواره به حمایت از طالبان و جنگ نیابتی در افغانستان متهم شده، چیزی که اسلام آباد آن را رد می‌کند.

به نوشته وال ستریت ژورنال، کابل واضح ساخته که رهبری طالبان هر زمانی که اسلام آباد بخواهد به گفتگو حاضر می‌شوند.

در روزنامه این نکته هم برجسته شده که دینگ شیجون نماینده حکومت چین برای افغانستان گفته که تفاهم متقابل میان کشورش و امریکا وجود دارد تا گفتگو های صلح افغانستان به پیش رود.