-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۲, چهارشنبه

طالبان چطور فهمیده اند که رادیوی داعش در پایگاه امریکاست؟

رادیوی داعش که در ننگرهار شنیده می شود، خبرنگاران افغانستان را به مرگ تهدید کرده است.


به گزارش گروه رسانه‌های خبرگزاری تسنیم،شماری از خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه های جمعی در  ننگرهار گفته اند مجریان و گردانندگان رادیو «صدای خلافت» آنان را به مرگ تهدید کرده و کشتن خبرنگاران را واجب دانسته اند.

اکنون بیش از پنجاه خبرنگار رسانه‌های ملی و بین‌المللی درننگرهار در حال فعالیت هستند.

«عطاء الله خوگیانی» سخنگوی ولایت ننگرهار گفته‌ است اقداماتی برای محافظت از خبرنگاران و کارکنان رسانه‌ها اتخاذ شده است.

این درحالی است که اعضای مجلس سنای افغانستان نیز در جلسه روز سه شنبه برچیدن رادیوی داعش را خواستار شدند. وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعلام کرد این رادیو در استان ننگرهار وجود ندارد بلکه در خاک پاکستان راه اندازی شده است.
طالبان ادعا می‌کنند که مرکز این رادیو در پایگاه آمریکایی‌ها در فرودگاه جلال‌آباد است.
چند روز قبل از سفر وزیر دفاع آمریکا به ننگرهار، رادیوی اف‌ام قوی با نام «خلیفه» در بیشتر بخش‌های این ولایت آغاز به انتشار برنامه‌های خود کرد.
گفته می‌شود که این ایستگاه رادیویی و تجهیزات آن از داخل فرودگاه «جلال‌آباد» و یا از ساختمان اطلاعاتی امن راه‌اندازی می‌شود زیرا تبلیغات روزانه آن از آغاز تا پایان، فقط به اصول جهادی و شجاعت افغان‌ها توهین می‌کند.
این بطور آشکار بیانگر این است که این ایستگاه رادیویی توسط برخی از واحدهای اطلاعاتی ویژه وابسته به دولت کابل و آمریکا ایجاد و محافظت می‌شود.
طالبان افزودند: گزارش‌ها نشان می‌دهد که سرویس‌های ولایتی امنیت ملی در ننگرهار در کنار عناصر افغان داعش همکاری می‌کنند.
طالبان افغانستان در این گزارش تاکید کردند: هدف سفر اشتون کارتر به ولایت ننگرهار مطمئنا مبارزه با تهدید داعش نیست بلکه آمریکا به دنبال قوی‌تر شدن ریشه داعش در ننگرهار می‌باشد.
در «گزارش تحلیلی» تسنیم که در آن دلایل و چگونگی ظهور داعش در عراق و افغانستان بحث شده است، به وضوح روشن شده است که گروه داعش در حالی ظهور کرده است که مقامات واشنگتن از ورود کاروان نیروهای داعش به این شهرها آگاه بوده است.
ظهور داعش در عراق در حالی صورت گرفت که فاصله پایگاه‌های آمریکایی و پایگاه آموزشی داعش بسیار نزدیک بوده است.
همچنین مقامات آمریکایی در مورد حضور گروه داعش در افغانستان گفتند که از قبل در این مورد آگاهی داشتند.
بر اساس گزارش‌ها، گروه داعش در شهرستان‌های دربابا، اچین و کوت ولایت ننگرهار نفوذ دارند و فاصله آن تا پایگاه آمریکایی‌ها کمتر از یک ساعت می‌باشد.