-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۵, چهارشنبه

درخواست قصاب از قربانی

درخواست عربستان از افغانستان برای پیوستن به «ائتلاف جدید نظامی»
ظرف قریب به 40 سال، افغانستان با سرمایه عربستان به یک تل خاک تبدیل شد. قصابان شمشیر اندیش، تا حالا چطور به فکر ائتلاف جدیدی نظامی علیه تروریزم نیافتادند؟ حالا که جنگ داخلی از چند محاذ، حاکمیت شیوخ را تهدید می کند، به یاد مبارزه علیه ترور افتاده اند. آن ها چه گونه می توانند علیه رهنگ و سیاست خود شان مبارزه کنند؟


عربستان سعودی به طور رسمی از افغانستان خواسته تا به «ائتلاف جدید نظامی» این کشور بپیوندند. وزارت امور خارجه افغانستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: «مسفر عبدالرحمن الغاصب» سفیر عربستان در کابل این درخواست را به «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه در میان گذاشته است. همچنین وزیر امور خارجه افغانستان گفت: مقامات افغانستان و عربستان طی تماس تلفنی در این مورد بحث و گفت‌وگو کردند.

ربانی افزود: افغانستان در مورد این ائتلاف بررسی و تحقیق کامل خواهد کرد و در آینده نزدیک تصمیم خود را به مقامات عربستان اعلام خواهد کرد.

خبرگزاری دولتی عربستان با انتشار بیانیه‌ای گفت که کشورهای عضو ائتلاف نظامی جدید این کشور برای مبارزه با تروریسم با یکدیگر همکاری نظامی خواهند کرد.

به گفته این خبرگزاری، ائتلاف جدید عربستان کمپ عملیاتی مشترک را در ریاض تشکیل داده است که در هنگام ضرورت، کمک مناسبی را برای کشورهای عضو فراهم خواهد کرد.

عربستان با انتشار فهرست طولانی 34 کشور عضو این ائتلاف اعلام کرد که پاکستان، مصر، قطر، امارات متحده عربی، ترکیه، مالزی و برخی کشورهای آفریقایی و خلیجی در این ائتلاف حضور دارند.

عربستان پیش از این نیز یک ائتلاف نظامی را با حضور کشورهای حاشیه خلیج فارس برای شرکت در جنگ یمن به خواسته آمریکا ایجاد کرده بود.

دولت افغانستان نیز از این ائتلاف حمایت کرد.

این در حالی است که شماری از کشورهایی که به این ائتلاف پیوسته‌اند متهم به حمایت از تروریسم و ناامنی در دیگر کشورها از جمله افغانستان می‌باشند.

خبرگزاری تسنیم