-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۳, دوشنبه

آغاز زنگ خطر برای روسیه از داعش افغانستان

عثمان قاضی ازبک از طالبان نا امید شده


براساس گزارش‌های محلی بالگردهای نیروهای خارجی تجهیزات و تسلیحات نظامی به عوامل وابسته به گروه تروریستی داعش در شهرستان «بالامرغاب» ولایت بادغیس افغانستان می‌رسانند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، حدود دو سال قبل، شبه‌نظامیانی ازبک تحت عنوان القاعده از مناطق قبایلی پاکستان اخراج شده و به ولایت زابل افغانستان آمدند و طالبان افغان در این منطقه به آن‌ها پناه دادند اما اعلام کردند که با آن‌ها همکاری نخواهند کرد.

پس از دو سال، شبه‌نظامیان ازبک وابسته به «عثمان قاضی» که از همکاری طالبان ناامید شده بودند، تصمیم گرفتند به‌سمت شمال افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی حرکت کنند.

با ظهور گروه تروریستی داعش، ازبک‌ها با برخی رهبران این گروه در سوریه و عراق به‌واسطه برخی رابطه‌ها در افغانستان ارتباط گرفتند و کم‌کم جذب داعش شدند.

ازبک‌ها آهسته آهسته رو به آدم‌ربایی در ولایت زابل آوردند تا از این طریق هم اعلام موجودیت کنند و هم فعالیت‌هایشان را آغاز کنند. از گروگانگیری این گروه می‌توان به ربودن 31 مسافر هزاره در این ولایت اشاره کرد.

اشرف‌غنی رئیس جمهور افغانستان نیز که نتوانست این گروه از ازبک‌ها را شکست دهد، با معامله و آزادی تعدادی از شبه‌نظامیان ازبک، تعدادی از مسافرین را آزاد کرد.

هنوز برخی از این مسافرین نزد آن‌ها بودند و این شبه‌نظامیان همچنان در ولایت زابل از جمله شهرستان خاک افغان فعالیت داشتند.

در این میان ملااختر منصور رهبر جدید طالبان افغان که به‌شدت با حضور گروه تروریستی داعش در افغانستان مخالف بود، رو به پاکسازی مناطق مختلف از وجود عناصر داعش کرد.

در ابتدا شهرستان خاک سفید ولایت فراه توسط افراد ملا اختر منصور از وجود عوامل تروریستی داعش پاکسازی شد و پس از آن نوبت به ولایت زابل رسید. ملا اختر منصور که علاوه بر شبه‌نظامیان ازبک با ملا منصور دادالله که در زابل مستقر بود، نیز مشکل داشت، عملیات گسترده‌ای را در این ولایت آغاز کرد.

در عملیات گروه طالبان، تعداد دیگری از مسافران هزاره نیز از دست ازبک‌ها آزاد شدند ولی متأسفانه 7 نفر از آن‌ها به‌صورت فجیعی به شهادت رسیدند.

افراد ملااختر منصور نیز تعداد زیادی از ازبک‌ها را اسیر و شهرستان خاک افغان ولایت زابل را نیز از وجود آن‌ها پاکسازی کردند.

اکنون اطلاعاتی فاش شده است که نشان می‌دهد شبه‌نظامیان ازبک راهی شمال افغانستان شده‌اند و در برخی ولایت‌ها مانند بادغیس، تخار و بدخشان حضور دارند.

اسناد فاش‌شده نشان می‌دهد که بالگردهای نیروهای خارجی در روزهای اخیر، به‌صورت متعدد وارد شهرستان «بالامرغاب» ولایت بادغیس شده و تجهیزات و تسلیحاتی را برای افراد شبه‌نظامی ازبک در مجاورت مرزهای ترکمنستان تخلیه کرده‌اند.

به‌گفته منابع محلی، این افراد سیاه‌پوش بوده و از شبه‌نظامیان ازبک می‌باشند.

منابع محلی در بادغیس می‌گویند که نیروهای خارجی وظیفه تجهیز و تسلیح افراد داعش را در این ولایت به‌عهده گرفته‌اند.

خبرگزاری تاس روسیه نیز پیش از این هشدار داده بود که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی اشرف‌غنی و معصوم استانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان نیز از حضور شبه‌نظامیان وابسته به داعش در شمال افغانستان حمایت می‌کنند.

بر اساس منابع ایتارتاس، جنگجویان داعش به‌وسیله بالگردهای نظامی می17 به مرزهای تاجیکستان و ترکمنستان انتقال می‌یابند.

تاکنون مقامات افغان به این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند اما در ماه اخیر تنش‌ها بین حنیف اتمر و ظاهر قدیر معاون اول پارلمان افغانستان بر سر حمایت از داعش بالا گرفت.

پیش از این ، «ظاهر قدیر» معاون اول پارلمان افغانستان در سخنان خود در صحن علنی مجلس این کشور نهادهای امنیتی افغانستان از جمله شخص «حنیف اتمر» مشاور امنیت ملی اشرف‌غنی را متهم به به حمایت از شکل‌گیری گروه تروریستی داعش در افغانستان کرد.

پس از این اظهارات، اشرف‌غنی هیأتی را برای بررسی اظهارات اخیر معاون اول مجلس نمایندگان این کشور که در آن شورای امنیت افغانستان را متهم به حمایت از داعش کرده بود، موظف به تحقیق کرد.

«نصرالله استانکزی» مشاور سابق حقوقی ریاست‌جمهوری افغانستان که در رأس این هیأت قرار دارد در خصوص نحوه بررسی‌های این هیأت اطلاعاتی ارائه نکرده است.

ظاهر قدیر همچنین در صحن علنی پارلمان افغانستان اعلام کرد که براساس قانون، در صورتی با هیأت تحقیق همکاری خواهد کرد که حنیف اتمر مشاور امنیت ملی غنی از وظیفه‌اش تعلیق شود.

قدیر با استقبال از تصمیم رئیس‌جمهور افغانستان گفت که به این دلیل خواستار انفصال اتمر است که بر روند تحقیق تأثیرات منفی نگذارد.

وی مدعی شد که هیأتی را که رئیس‌جمهور افغانستان انتخاب کرده متعلق به جناح دولت است و باید در ترکیب این هیأت نمایندگان سه قوه قانونگذاری، اجرائی و قضائی این کشور حضور داشته باشند.

به نظر می‌رسد با توجه به نگرانی‌های پیشین برخی کشورهای غربی حاضر در افغانستان به‌دنبال نفوذ داعش در شمال این کشور و رساندن آن به کشورهای آسیای مرکزی هستند.

به نظر می‌رسد روس‌ها به‌شدت نگران حضور داعش در افغانستان هستند و از چندی قبل بارها نسبت به حضور و افزایش فعالیت این گروه تروریستی در افغانستان هشدار داده‌اند.

در این میان اما اخباری مبنی بر مذاکرات پنهانی روس‌ها و طالبان افغانستان منتشر شد که به نظر می‌رسد روس‌ها که از همراهی دولت افغانستان در زمینه مبارزه با داعش ناامید شده‌اند رو به طالبان آورده تا از این طریق بتوانند جلوی نفوذ داعش در کشورهای آسیای مرکزی را بگیرند.

حضور داعش در شمال افغانستان به‌معنای به صدا درآمدن زنگ خطر برای روسیه است و روس‌ها نیز به‌خوبی این موضوع را درک می‌کنند، حال باید منتظر واکنش روس‌ها در این زمینه بود