-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۱, سه‌شنبه

وحشت ترکیه از شکست داعش

جنگ ترکیه با کُرد ها تشدید شده است.


اشپیگل آنلاین: تظاهرات احزاب مخالف دولت ترکیه- از جمله احزاب و گروه های طرفدار کردهای این کشور- شهرهای ترکیه را فرا گرفته است. روز یکشنبه (دیروز) در میدان تقسیم استانبول تظاهرات وسیعی برگزار شد. پلیس با شلیک گاز اشک آور کوشید تظاهر کنندگان را متفرق کند. روز جمعه نیز در شهر "دیار بکر" پلیس برای متفرق کردن هزاران تظاهر کننده کرُد از ماشین های مخصوص آبپاش و نیز گاز اشک آور استفاده کرد. تظاهر کنندگان خواهان خروج نیروهای نظامی ترکیه از شهر های کرد نشین هستند.

 در روزهای گذشته همزمان با بمباران نیروهای داعش توسط روسیه، دولت اردوغان دچار وحشت از شکست داعش و پیروزی کرد های سوریه، یورش به کردهای ترکیه را تشدید کرده است. از طرفی  ارتش ترکیه مجهز به سلاح های سنگین و توپ و تانک به بخش کردستان خاک عراق تجاوز کرده و نیروها و تجهیزات نظامی گسترده ای را در آنجا مستقر کرده است. نظامیان ترکیه در چند روز گذشته صد و ده تن از کردهای تظاهر کننده را کشته اند. اردوغان در این رابطه گفته است که پ. ک. ک را نابود خواهیم کرد. به گزارش منابع خبری حدود صد و ده هزار نیروی نظامی و امنیتی برای سرکوب این اعتراضات به خیابان ها فرستاده شده اند. درگیری های متقابل اگر چه در اغلب شهرهای ترکیه صورت گرفته اما رسانه ها از شدت در گیری های بیشتر در شهرهای استانبول، دیار بکر و سیزره (واقع در مرز سوریه) خبر می دهند. در این شهر بر اثر تیراندازی های گسترده نظامیان ترکیه حدود سیصد ساختمان به شدت آسیب دیده است. تعداد زیادی از خانه ها و دیگر ساختمان های شهر که به طرف آنها از سوی ارتش خمپاره شلیک شده، این گلوله ها منفجره نشده اند و مردم از بیم انفجار آنها حاضر نیستند به خانه های خود و این ساختمان ها بروند.