-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۵, شنبه

بازگشت انگلیس به هلمند بی فایده است.

تایمز می نویسد که صد سرباز انگلیس در ولسوالی سنگین تلف شده است.


به گزارش رادیو آزادی، روزنامه تایمز چاپ لندن می نویسد که هم اکنون قوای کوماندوی بریتانیا برای جلوگیری از پشرفت طالبان در ولایت هلمند دوباره به میدان جنگ رفته اند. به نوشته روزنامه ولایت هلمند و مخصوصاً ولسوالی سنگین این ولایت برای بریتانیا بسیار مهم است زیرا عساکر بریتانیوی در بیش از ده سال گذشته بیشترین قربانی را در همین منطقه متحمل شده اند.

روزنامه می افزید از جمله ۴۵۶ سرباز بریتانیوی که در افغانستان کشته شده اند، بیش از ۱۰۰ نفر آنها تنها در جنگ های ولسوالی سنگین و اطراف آن جان داده اند.

ایالات متحده و بریتانیا در سال ۲۰۱۴ مسئولیت جنگ در ولایت هلمند را به قوای افغان محول نمودند و حالا اگر این ولایت دوباره توسط مخالفین مسلح حکومت تهدید شود، این عمل چنین نشان میدهد که قربانی سربازان بریتانیوی در این جا بیهوده بوده است.

روزنامه از قول جنرال بریتانیوی لورد ریچارد قوماندان سابق ناتو در افغانستان می نویسد که گفته است بریتانیا و متحدین آن باید آماده باشند که تعداد عساکر خود در افغانستان را در صورت ضرورت بیشتر بسازند.

یک صاحب منصب دیگر بریتانیوی گفته است اگر هلمند سقوط کند، به این معنی است که خون، عرق و زحمات قوای این کشور در افغانستان به هدر رفته و این سوال پیش می آید که آیا تمام این تلاش ها برای هیچ بود؟

به نوشته روزنامه قوای بریتانیا باید برای مدت بیشتر و حد اقل برای دوسال دیگر در افغانستان می ماندند تا قوای افغان در صحنه جنگ تجربه می آموختند و می توانستند از این مناطق بخوبی دفاع کنند.