-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۱۳, جمعه

فصل کشتار طالب به دست طالب

مرگ ملامنصور اگر ثقه شود یا نشود، جنگ های ویرانگری درتمامی ولایات آغاز خواهد شد.


اخباری نه چندان تایید شده در مورد کشته شدن ملامنصور منتشر شده است. حمله برمنصور و شکستن حریم امنیتی و اعتباری وی نشان میدهد که خط حرکت آینده در نقشه پاکستان وامریکا به جهت دیگری کشیده شده است.
پاکستان سرانجام به حذف ملااختر منصور راضی شد. نگاه کابل وواشنگتن به اختر منصور به حیث وابسته کامل وی به آی، اس، آی، سرشار از شک وتردید بود. امنیت ملی افغانستان به مرور توانست هیجان ها و قضاوت گروه مخالف ملامنصور را یک اندازه مدیریت کند؛ بدین ترتیب، کار به درگیری های هلاکت بار کشید. امریکایی ها تحت فشار هند وایران، طرفدار ابقای قیمومیت یک جانبه پاکستان بر گروه طالبان نیستند. ازین پس، جنگ های بیشتری بین دسته جات خود سر و امتیاز طلب طالبان در تمام مناطق برای رسیدن به مناصب مهم تر در رهبری آینده، اتفاق خواهد افتاد.
همزمان با ظهور گروه داعش و انتقال به افغانستان، پیش بینی هایی فیصله کن در حلقه های اطلاعاتی وجود داشت که طالب قدم به قدم جای خود را به داعش تخلیه کند و بدنه تشکیلات نظامی آن در سازمان داعش ادغام شود. فقط مقاومت پاکستان، پروسه را مختل کرده بودند. انحلال گروپ های طالب، دیگر یک ضرورت است. مأموریت طالبان بیش ازین برای هیچ بازیگری ( به غیراز پاکستان) اهمیت ندارد. ممکن است  وضع تازه یی در جریان طالبان پدید بیاید که براساس آن، شرایطی فراهم شود که منافع کابل، واشنگتن و اسلام آباد را بالاخره دریک نقطه یی ( هرچند گذرا وفصلی) گره بزند. این وقایع، یک چانس طلایی برای دولت اسلامی خراسان است.