-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۱۶, دوشنبه

هشدار به ترکیه از زبان نخست وزیرعراق

روسیه و ایران مصمم اند که نیروهای نظامی ترکیه از شمال عراق خارج شوند.


به گزارش «تابناک»، حیدر العبادی نخست وزیر عراق اعلام کرد، در صورتی که ترکیه تا 48 ساعت دیگر نیروهای خود را از عراق خارج نکند، باید منتظر هر گونه واکنش بغداد باشد. عبادی این موضع را در صفحه رسمی اش در فیس بوک در پیش گرفت.
از سوی دیگر، شورای امنیت ملی عراق به ریاست حیدر العبادی، دخالت نظامی آشکار ترکیه در خاک عراق را بررسی و طی بیانیه ای بار دیگر موضع مخالف بغداد با دخالت نیروهای ترکیه در خاک عراق که بدون موافقت و آگاهی دولت عراق صورت گرفت را اعلام و آن را نقض آشکار حاکمیت و اصول حسن همجواری تلقی می کند.

در بیانیه شورای امنیت ملی عراق تأکید شده است: در صورت اینکه نیروهای ترکیه تا 48 ساعت خاک عراق را ترک نکنند، بغداد استفاده از همه گزینه ها از جمله مراجعه به شورای امنیت سازمان ملل را حق خود می داند. دفتر اطلاع رسانی نخست وزیر عراق امروز (یکشنبه) در واکنش به اظهارت روز گذشته نخست وزیر ترکیه درباره هماهنگی این کشور با دولت مرکزی عراق برای ورود نیروهای ترکیه به موصل عراق، اعلام کرد، آنکارا در این باره هیچ گونه هماهنگی با بغداد نکرده است.

سعدی الحدیثی، سخنگوی دفتر اطلاع رسانی ترکیه به السومریه نیوز گفته، «اظهارات احمد داود اوغلو نخست وزیر ترکیه درباره هماهنگی با بغداد را قاطعانه رد می کنیم».

از سوی دیگر، گردان های «حزب الله» عراق در بیانیه ای اعلام کرد، «در برابر نفوذ نیروهای ترکیه دست بسته عمل نمی‎کنیم و اگر کسی درباره قدرت ما شکی دارد، می تواند از آمریکایی ها بپرسد».