-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۹, چهارشنبه

گزارش بی نمک از واشنگتن پست

اشاره: گزارش نویسی «تهی» از نویسنده گان واشنگتن پست، برای مخاطبان افغان نیست؛ کاربرد «داخلی» دارد.


روزنامه واشنگتن پُست در باره تحولات بزرگ سال ۲۰۱۵ در افغانستان و اینکه سال ۲۰۱۶ برای اینکشور چگونه خواهد بود، مقالهء را نشر کرده است.

به نوشته روزنامه، حکومت افغانستان به تاریخ ۲۹ ماه جولای امسال، خبر مرگ ملا محمد عمر رهبر سابق طالبان را تائید کرد.

با آنکه در باره چگونه گی مرگ وی، بحث های زیادی صورت گرفت اما سوال اصلی در اینجاست که این خبر بالای طالبان چی تاثیری گذاشت.

واشنگتن پُست می نویسد: بر عکس پیشبینی ها و به گونه حیران کننده، طالبان در سال ۲۰۱۵ میلادی در میدان های جنگ دستاورد های داشتند و برای نخستین بار، شهر ستراتیژیک کندز را تصرف کردند.

روزنامه در ادامه به این تمرکز کرده که نه تنها این بلکه با آغاز فعالیت های داعش در افغانستان، طالبان با یک رقیب دیگر روبرو شدند.

به باور مقاله نویس، افغانستان در سال ۲۰۱۶ میلادی شاید با چالش های هر دو گروه روبرو شود.

واشنگتن پُست در ادامه می افزاید: امریکا و متحدانش تأکید می ورزند که نیرو های امنیتی افغان برای مبارزه با طالبان مسلح به کمک های بین المللی نیاز دارند و شاید هم داعش بیشتر از طالبان خطر بزرگ برای امنیت افغانستان باشد.

روزنامه همچنان به نگرانی اخیر روسیه از داعش اشاره کرده و می نویسد: مسکو که از مخالفان اصلی گروه های اسلامی افغانستان است، حالا برای مبارزه با داعش، مبادله اطلاعات با طالبان را آغاز کرده است.