-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۱۸, چهارشنبه

نبرد ایران و ترکیه در عراق

ترکیه به عنوان یکی از پدران گروه تروریستی داعش، آبروی خود را باخته است.


اتهامات جدید ترکیه به رژیم ایران نشانه نشانه بحران در روابط آنکارا و تهران است و ترکیه در چند روز گذشته لحن تندی در برابر جمهوری اسلامی در پیش گرفته است.

به گزارش شبکه المیادین (نزدیک به جمهوری اسلامی)، ترکیه همزمان با اعزام نظامیان خود به عراق، رژیم ایران را به سیاست طایفه گرایانه در منطقه متهم کرد. تند شدن لحن آنکارا و تهران در برابر یکدیگر، به تحولات میدانی در سوریه و عراق ارتباط دارد. نه آنکارا از پیشروی نیروهای ارتش سوریه در مساحت بیش از هزار کیلومتر مربع از جنوب استان حلب با کمک رژیم ایران راضی است و نه تهران حاضر به پذیرفتن حضور نظامیان ترکیه ای در منطقه بعشیقه نزدیک شهر موصل عراق است.

وزیر امور خارجه ترکیه در قابل توجه ترین سخنان خود، اختلاف کشورش با سیاست رژیم ایران در سوریه و عراق را پنهان نکرد. از سوی دیگر معاون وزیر امور خارجه رژیم ایران، آنکارا را متهم کرد امنیت منطقه را به خطر می اندازد.

این شبکه خبری افزود: تنش زایی ترکیه در برابر رژیم ایران به اعتقاد ناظران به این مسئله ارتباط دارد که تهران از اسناد مسکو در مورد قاچاق نفت داعش به ترکیه حمایت کرد. علی اکبر ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی با قاطعیت گفت بشار اسد رئیس جمهور سوریه خط قرمز برای تهران است که این مسئله هم عامل نارضایتی برای ترکیه شده است.