-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۳, دوشنبه

داعش افغانستان، اتحاد شوروی جدیدی پدید می آورد.

با تشدید جا به جایی داعش در شمال، گردان های موسوم به «مرگ» فعال تر می شوند.


خبرهایی واصله از چندین استقامت، از شتاب گیری عملیات برای گسترش دسته جات داعش در مرزهای شمالی افغانستان حکایه دارند. عملیات استقرار و تحرک شبه نظامیان شناخته و ناشناس، شب و روز از بغلان تا بلخ، فاریاب، تخار و کندز سرعت گرفته است. وضع به گونه یی است که  ناتو وامریکا در موقعیت دو یا یک سال قبل قرار ندارند و این عملیات نتیجه چندانی به غیر از اعمال فشار کوتاه مدت بالای روسیه از عقب، نخواهد داشت. با افزایش فشار ها در استقامت آسیای میانه، مردم و رهبران آن کشور ها از مسکو برای مقابله با هراس افگنان کمک می طلبند. یگانه فایده ، کارزار داعش، تولد مجدد یک نوع اتحاد شوروی جدید، بر محور مسکو است؛ اتحاد شوروی جدید جمع ایران که کم کم دارد به یک ابرقدرت نوظهور در منطقه تغییر مسیر می دهد. 
مهم ترین عنصر تعیین کننده این است که مردم در داخل افغانستان با این روند سرسازش ندارند؛ علتش این است که از نظر مادی، ظرف 15 سال اخیر، زنده گی آن ها به طور مثبت تغییری امیدوار کننده به خود ندیده است. فقط مافیای اقلیت درافغانستان که به ثروت های کلان دست یافته اند، با این جریان همسو اند. موقعیت گرسنه گان بلا تغییر است. این پروژه زمانی به موقع نتیجه میداد که دارودسته کرزی- فهیم در زمان لازم آن متلاشی می شد و منافع ملی افغانستان به دامن پاکستان رها نمی شد. امریکا وانگلیس، محکوم از دست دادن زمان شده اند.

نارضایتی مردم معمولاً به واکنش و ضدیت آنان علیه این پروسه می می انجامد. ایرانی ها در شمال با ایجاد شبکه های مقاومت و گروه های «مرگ»، در برابر امریکا و داعش، نفوذ وابتکار عمل واقعی را در دست دارند و همچنان نفوذ ایران بر آسیای میانه به مراتب از امریکا بیشتر است. داعش در آسیای میانه قبل از آن که با روسیه درگیر شود، در جال پهن شده از سوی ایران گرفتار خواهد آمد.

حتی اگر روسیه تماشا بین باشد، بخارا و سمرقند، یا اندیجان و فرغانه،( پایتخت های ایده آلی داعش) در جنگ های آینده، آنقدر دست به دست خواهند شد که دیگر نشانی از اهمیت پارینه و امتیاز استراتیژیک آن مناطق باقی نماند. خلق های آسیای میانه مثل افغانستان نیستند که سهل شکار جنون زده های ویرانگر مذهبی شوند. آن ها لذت زنده گی را میدانند و به راحتی کمر بانیان جدید اتحاد شوروی را محکم می کنند.
دنیای معامله چند چهره دارد. از سویی، هم اکنون اشاره هایی از آشتی بین روسیه و امریکا نخست برسر تقسیم خاورمیانه نیز به چشم می خورد. به نظر می رسد با آغاز مذاکرات احتمالی سازش جدید بر سر سوریه، سازش ومعامله برسر افغانستان نیز اجتناب ناپذیر است. حکومت کابل در مدیریت اقتصاد جنگی داعش نقش چندانی ندارد. به همین سبب، این پروژه کماکان در دست پاکستان و دیگران است. پاکستان برای وصل شدن به آسیای میانه باید از افغانستان بگذرد. بهترین موقع برای یک سازش مفید است. به همین سبب، زمینه یک توافق تاریخی بین افغانستان وپاکستان به وجود آمده است. اما سازش احتمالی در حوزه افغانستان نیز بر زمان و سنجش محدود عیار خواهد بود و گروه های اقلیت اوهام پرست، فرصت دارند سنگ اندازی کنند.