-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۴, سه‌شنبه

سینما در عربستان آزاد شد.

فرهنگ و دیدگاه ارتجاعی در عربستان در برابر توفان روشن نگری و دگردیسی


حکام تازه و جوان عربستان، ظاهرا به همان اندازه که در سیاست خارجی ماجراجو و ماجرا آفرین هستند، در داخل کشور قیود و محدودیت های اجتماعی را بتدریج از پیش پای مردم بر میدارند. قیود و محدودیت هائی که برخاسته از نگاه بسته و ارتجاعی خانواده آل سعود و روحانیت وهابی این کشور است.
پس از قبول حق رای زنان و پیروزی آنها در انتخابات اخیر شوراهای شهری در این کشور، روز گذشته اعلام شد که نخستین سالن سینمای عمومی نیز در عربستان ساخته می شود. توافقنامه اولیه با سرمایه گذاران برای ساخت سالن های سینما در این کشور به امضا رسیده است و ممنوعیت های ساخت سالن سینما در عربستان لغو شده است. این درحالی است که تاکنون سالن سینما در عربستان وجود نداشت و هنوز هم ندارد.
تاکنون بحرین یگانه قبله مردم عربستان برای هر نوع تفریحی – از جمله رفتن به سینما- بوده است.
ملک فیصل پادشاه اسبق عربستان اجازه ورود تلویزیون به این کشور را داد و حکام جوان و جدید عربستان ساختن سینما را آزاد کردند و به زنان اجازه شرکت درانتخابات را دادند.