-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۱۶, دوشنبه

ونزویلا یک لنگه شده روان است.

میدان ونزوئلا در امریکایی جنوبی، برای رقابت بین محور روسیه- ایران علیه امریکا بسیار حساس شده است. ایران سرمایه گزاری زیادی در میهن هوگوچاوز کرده است. جنگ داخلی در آن جا دور از امکان نیست. 


به گزارش خبرگزاری فرانسه از بروکسل، اتحادیه اروپا امروز نتيجه انتخابات ونزوئلا را تمايل مردم برای تغييرات توصیف کرد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته: پیروزی مخالفان در انتخابات پارلمانی ونزوئلا از تمایل برای تغییرات حکایت دارد.

وی یک روز پس از انتخاباتی تاریخی که برای نخستین بار از 16 سال پیش مخالفان اکثریت پارلمانی را به خود اختصاص دادند، در بیانیه ای اعلام کرد: نظر رای دهندگان،‌ رای برای تغییرات است 


پیروزی چشمگیر اپوزیسیون

اپوزیسیون ونزوئلا در انتخابات پارلمانی این کشور به پیروزی چشمگیری دست یافت و به برتری ۱۶ ساله طرفداران چاوز در پارلمان پایان داد. نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا از نتیجه‌ای ناگوار سخن گفت.

به گزارش رادیو آلمان، انتظار چندین ساله حزب‌های مخالف در ونزوئلا به پایان رسید. اپوزیسیون ونزوئلا توانست با پیروزی در انتخابات پارلمانی این کشور که در روز یکشنبه برگزار شد، به برتری ۱۶ ساله سوسیالیست‌ها در پارلمان ونزوزئلا خاتمه دهد.

خبرگزاری آلمان بامداد دوشنبه با اشاره به آخرین نتایج اعلام‌شده در انتخابات ونزوئلا گزارش داد که ائتلاف احزاب مخالف دولت این کشور تا کنون دست‌کم به ۹۹ کرسی از ۱۶۷ کرسی پارلمان دست یافته است. حزب سوسیالیست حاکم در این کشور تنها ۴۶ کرسی را از آن خود کرده است.

گفته می‌شود که میزان مشارکت مردم در انتخابات ۷۴ درصد بوده است. مقامات برگزارکننده انتخابات شامگاه یکشنبه مهلت رأی دادن را به مدت یک ساعت تمدید کرده بود. این اقدام با اعتراض احزاب اپوزیسیون روبرو شد، اما برگزارکنندگان علت چنین اقدامی را مشارکت بیش از اندازه مردم در انتخابات ذکر کردند.

اگرچه نتایج کامل و پایانی این انتخابات هنوز اعلام نشده، اما جناح اپوزیسیون با توجه به احراز دو سوم از کرسی‌های پارلمان می‌تواند قوانین زیادی را تغییر دهد.

به گزارش خبرگزاری آلمان از جمله انتظار می‌رود که دولت جدید طرح ابتکار عملی در ارتباط با بخشش عمومی زندانیان سیاسی ونزوئلا را به پارلمان این کشور ارائه دهد. شمار زیادی از سیاستمداران جناح اپوزیسیون در آستانه برگزاری این انتخابات بازداشت شده بودند.

نیکلاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا در نخستین واکنش به نتیجه انتخابات، شکست خود را اذعان داشت و آن را به عنوان "نتیجه‌ای ناخوشایند" پذیرفت.

انتظار می‌رود که ائتلاف پیروز در انتخابات اقدام به برگزاری یک همه‌پرسی درباره سرنوشت و برکناری زودرس مادورو کند که دوران ریاست‌جمهوری‌اش رسما در سال ۲۰۱۹ پایان می‌یابد.
کارشناسان انتخابات پارلمانی ونزوئلا و نتیجه آن را رأی‌گیری درباره سیاست‌گذاری‌های دولت سوسیالیستی این کشور تلقی کرده بودند. بهای پایین نفت و همچنین تورم ۲۰۰ درصدی از جمله عواملی هستند که راه رئیس‌جمهور ونزوئلا و دولتش را دشوار کرده بودند. مادورو با توجه به این شکست سنگین نیاز به جناح اپوزیسیون دارد تا بتواند به کار خود ادامه دهد.

باید اذعان داشت که میزان فقر در ونزوئلا روز به روز بیشتر می‌شود. خواربار در این کشور جیره‌بندی شده‌ و شماره پایانی کارت هویت هر شهروند تعیین می‌کند که او چه زمانی در سوپرمارکت‌ها اجازه خرید مواد غذایی اولیه مانند، برنج، تخم‌مرغ و قهوه را دارد. مشکل اینجاست که در بسیاری از موارد قفسه‌های فروشگاه‌ها خالی است و حتی تهیه آب و شیر نیز با دشواری همراه است.