-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ آذر ۲۷, جمعه

هلمند رازهایی دارد که مپرس!

وال ستریت ژورنال


روزنامه وال ستریت ژورنال در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان "قوای خاص امریکا بار دیگر به ولایت نا آرام افغانستان داخل شد."

به نوشته روزنامه با وصفِ که ماموریت حربی امریکا و جامعه جهانی در افغانستان خاتمه یافته است، اما ایالات متحده و بریتانیا حداقل چهار واحد عملیاتی خود را در ولایت هلمند جابجا نمودند تا به قوای حکومت افغانستان کهدر جنگ علیه طالبان به مشکلات رو به رو میباشند، کمک کنند.

روزنامه می افزاید در یکسال گذشته طالبان حداقل چهار ولسوالی ولایت هلمند را تحت کنترول گرفته و حتی به دروازه های مرکز ولایت شهر لشکرگاه رسیده اند و در یک سال گذشته در جنگ ها در این ولایت حداقل دو هزار سرباز افغان کشته شده اند.

روزنامه از قول قوماندان عمومی قوای امریکا و ناتو در افغانستان نوشته است که می گوید، جلوگیری از سقوط لشکرگاه بدست طالبان از اولویت های فعالیت قوای امریکا در این ولایت می باشد

روزنامه وال ستریت ژورنال می نویسد سقوط ناگهانی شهر کندز بدست طالبان در ماه سپتمبر یک تکان بزرگ بود و مقامات نظامی امریکا در ولایت هلمند می گویند که اقدامات تازه تقویه قوه در این ولایت بخاطر جلوگیری از تکرار واقعه کندز می باشد.

اما به نوشته روزنامه، دخالت دوباره قوای امریکایی در جنگ و حمایت هوایی آنها از قوای افغان در عملیات، خطرناک هم می باشد و حادثه کندز نمونه آنست.

در شهر کندز طیاره های امریکایی یک شفاخانه داکتران بدون سرحد را در وقت عملیات علیه طالبان بمباردمان کردند که حد اقل ۴۰ نفر در آن کشته شدند.

به نوشته وال ستریت ژورنال ولایت هلمند برای طالبان بسیار مهم است زیرا زمین های آن کوکنار کشت می شود و درآمد مالی طالبان از همین درک است و اگر هلمند از حضور آنها تصفیه شود از یک سو طالبان در میدان جنگ شکست می خورند و از سوی دیگر منابع مالی آنها هم محدود می شود.a