-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۱۷, پنجشنبه

چرا افغانستان در 2016 محراق توجه امریکا است؟

آیا این تدابیر به خاطر آن نیست که امریکا، از عراق و سوریه دست شسته و برای جبران ضعف عملیاتی، از افغانستان به حیث نقطه فشار استفاده خواهد کرد؟


دیلی بیست

روزنامه دیلی بیست در شماره اخیر خود مطلبی دارد تحت عنوان خونریزی و سایه مرگ دوباره بر عساکر امریکایی در افغانستان برگشته است.

روزنامه به حادثه اخیر شهر مارجه ولایت هلمند اشاره می‌کند که در آن یک سرباز امریکایی کشته و دو تن دیگر مجروح شدند.

روزنامه می‌افزاید کشته و زخمی شدن این افراد سوالی را ایجاد کرده که مأموریت کنونی قوای امریکا در افغانستان چه می‌باشد و وزارت دفاع امریکا هم مأموریت خود را در این بحران پنهان نگه می‌دارد.

به هر حال به نوشته روزنامه این عساکر که به قوای خاص امریکا مربوط بودند در وقت کمک به قوای افغان در مارجه کشته و زخمی شدند و این نشان می‌دهد که تعداد عساکر قوای خاص امریکا در افغانستان کافی نیستند که در تمام نقاط داغ این کشور تقسیم شوند و عملیات انجام بدهند.

از سوی دیگر قوای خاص امریکا در عراق و سوریه هم مشغول عملیات هستند که از این طریق تقسیم بندی آنها در مناطق بحرانی به شکلی است که آنها نمی‌توانند مانند یک قوه عادی عمل کنند.

از این رو به نوشته دیلی بیست بعضی ها در وزارت دفاع امریکا به این باورند که در سال ۲۰۱۶ عراق و سوریه در محراق توجه امریکا قرار نخواهد داشت بلکه بحران افغانستان دوباره در مرکز توجه قرار خواهد گرفت.

روزنامه می‌افزاید که مرگ سرباز امریکایی در مارجه اولین قربانی امریکا در سال جاری مسیحی بود و در ظرف چند هفته اخیر هفتمین قربانی آنها در افغانستان بشمار می‌رفت زیرا در ۲۱ دسمبر شش سرباز امریکایی در بیرون قرارگاه بگرام در سی کیلومتری شمال کابل کشته شدند.