-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۶, سه‌شنبه

ام آی 5 "جان جهادی" را ساخت.

به نوشته روزنامه دیلی میل، جان جهادی، جلاد سابق داعش پس از این که با تداوم بازجویی های ام آی 5 دچار پارانوئید شده بود قصد...


به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه دیلی میل، جان جهادی، جلاد سابق داعش پس از اینکه با تداوم بازجویی های ام آی 5 دچار پارانوئید شده بود قصد خودکشی داشته است؛ بازجویی هایی که به نظر می رسد روند گرایش او به افراط گرایان را نیز تسریع کرده بود.

در ایمیلی به یک خبرنگار در سال 2010 محمد اموازی، جان جهادی که در ماه نوامبر در حملات هوایی آمریکا کشته شد، گفته است که قصد دارد تا جایی که ممکن است قرص بخورد تا از اذیت و آزار سرویس امنیتی خلاص شود.

اموازی که در آن زمان 22 سال داشته سپس شکایت کرده است که با نظارت دائمی نهادهای امنیتی و ضد تروریستی که تمام جنبه های زندگی او را تحت کنترل دارند و اجازه خروج وی از انگلیس را نمی دهند احساس می کند که مرد مرده ای است که راه می رود.

وی در آن زمان ادعا می کند که هیچ تمایلی به افراط گرایان ندارد و قربانی تجسس پلیس است. چیزی که در ایمیل های اموازی به رابرت درکایک، خبرنگار انگلیسی واضح است عصبانیت وی از نظارت های دولت است. این ایمیل ها روز گذشته (یکشنبه) در روزنامه ساندی تایمز پس از آن منتشر شد که لپ تاپ قدیمی وی که در یک وب سایت فروخته شده بود مورد بررسی قرار گرفت.

اموازی برای تبلیغ فروش لپ تاپش تنها از نام خانوادگی خود استفاده کرده بود با این حال زمانی که فروش این وسیله به پایان می رسد، خریدار طی نوشته ای از او با نام "محمد" تشکر می کند. وی در آن زمان گمان می کرده خریدار لپ تاپش از عوامل ام آی 5 است.

پس از این اقعه اموازی طی ایمیلی تاکید می کند که پیگیری های ام آی 5 و گارد اسکاتلند وی را به مرز خودکشی کشانده است.

عمر اموازی برادر جان جهادی درباره برادرش و زندگی اش می گوید: او از همه جا رانده شده بود از کار، ازدواج و جامعه اش. او حتی از مسافرت منع شده بود. این مسائل وی را بسیار آزار می داد.

با وجود ممنوعیت سفر، اموازی در سال 2011 از انگلیس به مقصد لیسبون گریخت. او پس از مدت کوتاهی بازگشت اما مجددا توانست فرار کند و در سال 2012 به سوریه رفت. پس از رسیدن به سوریه، تحت عنوان جان جهادی، محمد اموازی به جلاد شماره یک داعش تبدیل شد که در فیلم های آزار دهنده داعش از گردن زدن پنج گروگان غربی حضور داشت.