-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ بهمن ۷, چهارشنبه

چی کسانی با طالبان در دندغوری سازش کردند؟

در معاملۀ بغلان طالب پرستان و جنگ سالاران شمال دست داشتند.

گزارش وضعیت امنیتی ولسوالی دهنه‌ی غوری و ساحه دند غوری ولایت بغلان مورخ 1394/6/21 
واگذاری دند غوری یک مسأله پنهان وناگهانی نبوده؛ این ثمره کار هردو بخش حکومت تقسیماتی «وحدت ملی» است.
گروه ها و لایه های حکومتی و محلی در تفاهم نامه دندغوری دست داشته اند. والی ولایت مگر از جمیعت اسلامی نبود؟


با تقدیم احترامات فایقه:
به تاسی از حکم شماره (1100) مورخ 1394/6/12 مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان در مورد بررسی وضعیت امنیتی ولسوالی دهنه غوری و ساحه دند غوری رسیدگی به مشکلات اهالی هیات به ترکیب ذیل:
1. محترم گلاب منگل وزیر امور سرحدات و قبایل ريیس هیئت.
2. محترم عبیدالله امین عضو هیئت.
3. محترم دگرجنرال هلال الدین هلال عضو هیئت.
4. محترم محمد اکبر بارکزی عضو هیئت.
5. محترم خیال محمد حسینی عضو هیئت.
6. محترم لوی پاسوال محمد اسلم مسعود عضو هیئت.
7. محترم برید جنرال خواجه شاه عضو هیئت.
8. محترم برید جنرال زلمی نبرد عضو هیئت.
9. محترم غلام سنایی ستانکزی عضو هیئت.
10. محترم برید جنرال غلام فاروق عضو هیئت.
11. محترم دگروال احمد جان ستانکزی عضو هیئت.
12. محترم عبدالحبیب جبارخیل عضو هیئت.
توظیف گردیده اند. از جمله محترم عبیدالله رامین، محترم هلال الدین هلال، محترم محمد اکبر بارکزی و برید جنرال غلام فاروق نسبت مشکلات در ترکیب هیات سهم گرفته نتوانست.
اجراات هیات:
مایان هیات به تاریخ 1394/ 6/13 عازم ولایت بغلان گردیده نخست ملاقات با والی ولایت صورت گرفت، گزارشات شان را پیرامون موضوع استماع و به تعقیب آن با قوماندان امنیه ولایت، رئیس امنیت ملی، قوماندانی مرکز هماهنگی، قوماندان کندک اردوی ملی مقیم آن ولایت، نمایندگان مردم بغلان در شورای ملی، وکلای شورای ولایتی، شورای علماء، روحانیون، شورای صلح، اتحادیه شورای جوانان ولایت بغلان، نهاد اصلاح و تغییر بالنوبه ملاقات بعمل آمد و پیرامون موضوع صحبت های صورت گرفت چالش ها و مشکلات ناامنی ولایت بغلان را ارایه نمودند. و متعاقباً ملاقات با علماء، متنفذین، سران قومی، موسفیدان، اهالی دندغوری و دهنه‌ی غوری پیرامون وضع موجوده و ناامنی های اخیر در این دو محل صحبت و ضمن استماع مشکلات، چالش ها و راه های حل تبادل نظر به عمل آمد.و هکذا هیات از قرارگاه کندک اردوی ملی، کندک امن و نظم عامه، قطعه خاص مقیم ولایت بغلان بازدید بعمل آمده و تعداد افسران و منسوبین که در جریان وظیفه از خود شایستگی نشان داده بودند با تقدیر نامه ها و مکافات نقدی ستایش گردیدند.
همچنان هیات از محل که در آن برخورد مسلحانه صورت گرفته بودند بازدید نموده و با اهالی و بیجا شده گان از نزدیک بازدید نیز صورت گرفت. متعاقباً از ولسوالی بغلان مرکزی نیز بازدید نموده شکایات و مشکلات اهالی آن ولسوالی را استماع و با مسؤلین در حصه رفع مشکلات شان هدایت لازم ارایه نمودند.
وضعیت عمومی:
ولایت بغلان یکی از ولایات مهم و از نگاه موقعیت جغرافیایی واحد اداری استراتیژیک کشور بوده که حلقه اتصال جنوب به شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور میباشد. اقوام مختلف با هم برادر در این ولایت که تعداد شان بالغ بر یک میلیون جمعیت می رسند زندگی صمیمانه و برادرانه در طول تاریخ داشته و دارد. مرکز آن شهر پلخمری است این ولایت دارای 14 واحد اداری میباشد. گفتنی است که این ولایت از نگاه صنعتی و زراعتی بودنش دارای اهمیت خاص نیز میباشد.
در مورد دشمن:
دشمنان صلح و ثبات هم اهمیت استراتیژیک این ولایت را در نظر داشته تلاش دارند تا با تسخیر پلخمری ارتباط شمال و جنوب کشور را قطع نمایند. در این ولایت تعداد از گروپ ها با موجودیت افراد مخالفین مسلح از جمله: طالبان، گروه حقانی، طاهر یلداش، القاعده، گروه جندالله، حزب اسلامی و حزب تحریر تحت رهبری مولوی اسماعیل والی نام نهاد طالبان این ولایت فعالیت دارد که در جنوب آن یکتعداد اتباع خارجی هم وجود دارد.
در این اواخر در تحرکات دشمن در ولسوالی های بغلان مرکزی، برکه، دهنه ی غوری به شمول دندغوری و دند شهاب الدین و در ساحات کیله گی و مسیر شاهراه پلخمری – دوشی و مسیر شاهراه نمبر سه، پلخمری الی حد بخشی سمنگان و پلخمری الی تاله برفک افزایش بعمل آمده، دشمن در تلاش ناامن ساختن منطقه و به خاک و خون کشاندن مردم بی گناه کشور و بالاخره دست یابی به یکی از منابع حیاتی ولایت بغلان اند.
ظرفیت نیروهای امنیتی:
در قوماندانی امنیه ولایت بغلان به تعداد (422) نفر افسر، تعداد (874) ساتنمن، تعداد (1498) نفر سربازان پولیس ملی و به تعداد (893) سربازان پولیس محلی که تعدادشان به (3697) نفر میرسد در (14) واحد اداری ولایت، دو حوزه‌ی امنیتی، شش ماموریت سمت یک کندک شاهراه و یک کندک عملیاتی به وظایف امنیتی توظیف اند.
در بغلان تعداد (495) نفر پرسونل مربوط کندک اول لوای سوم قول اردوی (209) شاهین، تعداد (319) نفر پرسونل کندک دوم امن و نظم عامه پولیس، تعداد (50) نفرپرسونل از قطعه (012) حفظ عایدات تاریخی، تعداد ( ) نفر پرسونل شامل تشکیل ریاست امنیت ملی ولایت بغلان و به تعداد (196) نفر منسوبین پولیس در مدیریت محبس ولایت بغلان موجود میباشند.
نتیجه اجراات:
در طی روزهای اقامت هیات ملاقات ها با نمایندگان اهالی منطقه دهنه ی غوری و ساحه دند غوری اعم از علماء، روحانیون، سران قومی، موی سفیدان که تعداد شان بیش از (150) نفر می رسید حضور به هم رسانیده که غرض وضاحت موضوع و استدلال همه جانبه (11) نفر نمایندگان خویش را به هدف تفاهم و توافق آتش بس و صلح با مخالفین تعیین و بعد از مفاهمه به عمل آمده با مخالفین ( طالبان مسلط ساحه دندغوری) کسب اختیار تصویب فیصله را بدست آورده که فیصله جانبین ضم گزارش هذا میباشد. منحیث یک سند تصویب و از طرف جانبین شصت و امضأ گردیده و تقدیم است.
در مجلس نهایی تصویب تصویب تعهد نامه نماینده گان هر یک:
حاجی مستو خان، حاجی سردارخان، حاجی عبدالرحمن، قومندان جمعه گل، حاجی نقیب الله اخندزاده، مولوی عبدالرحمن، قومندان شیرمحمد، حاجی محمد اکبر، گلاخان، محمد خلیل، حاجی عمراخان، از جانب اهالی منطقه و از جانب دولت محسنی رئیس شورای ولایتی، عبدالصمد ستانکزی رئیس شورای صلح، وکلای پارلمان و شورای نظامی ولایت بغلان حضور داشتند در پای سند امضاء و آتش بس دوجانبه با شرایط صورت گرفت. اهالی که از منطقه مهاجر گردیده بود در حدود بش از یکهزار خانه ( خانه وار دوباره در محلات مسکونی خویش جاگزین گردیدند) و کمک های از جانب سره میاشت و مقام ولایت بغلان با این بیجا شده گان صورت گرفت.
در اخیر سران اقوام مقیم ولایت بغلان در گردهمایی آشتی ملی با هم جمع شدند با ختم قرآن عظیم شان و خیرات رسم عنعنوی آشتی ملی را در بین اقوام به فال نیک گرفتند. با خوشی و محبت از خودگذری با همدیگر ابراز حسن نیت نمودند.
چالش ها:
در جریان ملاقات با اهالی ولسوالی دهنه ‌ی غوری، ساحه دند غوری و ولسوالی بغلان مرکزی که اکثراً اقوام پشتون نشین اند در جریان صحبت های شان شکایات و عرایض متعدد ارایه داشتند که مسوولین دولتی باعث آزار و اذیت مایان به عنوان اینکه گویا طالب هستید گردیده و بعداً در بدل پول رها مینمایند.
همچنان آنها در طی صحبت های خود وانمود ساختند که مشارکت ملیت ها و ترکیب قومی در ادارات در نظر گرفته نشده است. در حالیکه در (14) واحد اداری صرف دو ولسوال و دو قومندان ولسوالی از جمله اقوام پشتون میباشد. از جمله (36) ریاست مستقل ولایت بغلان صرف معاون ولایت و رئیس امنیت ملی از ملیت پشتون میباشد. در سطح رهبری قوماندانی امنیه کدام چالش و مشکلات وجود ندارد.
در سطح نیروهای امنیتی پولیس (%15) از ملیت پشتون میباشد و در سطح کندک شاهراه (%99) از قوم تاجک و آن هم از سه ولسوالی اندراب ها میباشد.
در سطح کندک امن و نظم عامه (%90) از قوم تاجک و آن هم از ولایت پروان و ولسوالی های اندراب میباشد. قراریکه موضوع فوق تحلیل و ارزیابی گردید چنین استنباط میگردد که پرسونل فوق الذکر روابط نزدیک با وکلای پارلمان و شورای ولایتی متنفذین داشته از حمایت شان برخوردار اند. و روحیه وطن پرستی و وطن دوستی در وجودشان دیده نشده صرف روحیه خدمت به حامیان شان میباشد و بس.
این وکلا تشبث کاری و مداخله بی مورد را در امورات رهبری نظامی و ملکی ولایت مینمایند. در صورتیکه به خواست و فرمایش وکلا عمل نشود با مقامات ذیصلاح در رابطه به تبدیلی شان در تماس شده شکایت مینمایند.
رهبری نظامی و ملکی ولایت در تصمیم گیری شان به نسبت تداخل وظیفوی وکلا و زورمندان دست باز نداشته که روند وظیفوی را به کندی مواجه ساخته است و کار مثبت انجام داده نمیتوانند.
از ارگانهای حراست از قانون (عدلی و قضایی) اهالی شاکی هستند. آنها اظهار داشتند که محاکم سارنوالی بدون رشوه ستانی هیچ نوع کار را انجام نمیدهند.
شاروال ولایت مدیدی است به صفت شاروال ایفای وظیفه مینماید که یک تعداد مردم اهالی از موصوف شکایت نموده و وی را به عنوان یک شخص فاسد بیان میدارند. ولی ارگانهای کشفی در رابطه به نامبرده کدام اسناد و مدارک را ارایه نکرده اند.
مدت یکسال است که والی ولایت به صفت سرپرست ولایت ایفای وظیفه مینماید در حالیکه شخص حلیم پاک نفس و روابط حسنه با تمام اقوام داشته و اهالی از وی رضایت کامل دارند. اما در تصمیم گیری با جرأت عمل ننموده به شکل دل سردی اجرای وظیفه میدارد. بناءً هیات به این نظر است که یا اینکه سرپرست به صفت والی تعیین و مقرر گردد تا در قسمت بهبود وضع امنیتی ولایت مؤثریت داشته باشد.
قراریکه مقام محترم در جریان هستند یک کندک لوای 3 مربوط قوماندانی قول اردوی شاهین به کمیت 495 نفر در ولایت بغلان اجرای وظیفه مینمایند که تقسیم وظایف لواهای اردوی ملی در زون شمال و شمال شرق قرار ذیل میباشد:
• قوماندانی لوای یک مسوولیت امنیت ولایات فاریاب و جوزجان را دارد.
• قوماندانی لوای دوم مسوولیت ولایات تخار و کندز را دارد.
• قوماندانی لوای سوم مسوولیت ولایات بغلان، سمنگان، بلخ و ولایات سرپل را دارد.
• قوماندانی لوای چهارم مسوولیت ولایت بدخشان را به عهده دارد.
• در ولایت بغلان صرف یک کندک به کمیت (495) نفر مؤظف است که به شکل پوسته های امنیتی جابجا بوده که کمیت تحرکاتی را ندارد. قراریکه از رئیس ارکان لوای نمبر سوم معلومات حاصل گردید موصوف چنین اظهار نمود: ( ما مکلف به تأمین امنیت چهار ولایت فوق الذکر را که ساحه مسوولیت ما میباشد توظیف شده ایم ، در ولایات متذکره تهدیدات دشمن موجود است، لوای ما اکنون عملاً در جنگ قرار دارد، ضمناً (350) نفر پرسونل لوای ما فعلاً در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز مصروف اجرای وظیفه اند، در صورتیکه مسوولیت تأمین امنیت ولایت کندز مربوط لوای دوم میباشد. ) بناءً نامبرده چنین پیشنهاد مینماید پرسونل لوای سوم در ولایت کندز اجرای وظیفه مینماید همین پرسونل را به ولایت بغلان اعزام نمایند. تا ما قادر به تحرکات نظامی شده و وضع امنیتی ولایت بغلان را کاملاً به کنترول درآورده بتوانیم.
از سوی دیگر قوماندان امنیه ولایت بغلان چنین اظهار مینماید : ( در تشکیل پولیس محلی (275) نفر و در پولیس ملی (18) نفر تنقیص به عمل آمده است که بالای وضع امنیتی تأثیرگذار است پیشنهاد می نماید که دوباره تشکیل تنقیص شده برای شان داده شود.) 
همچنان به تعداد (3665) نفر مسلح غیر مسوول در ولسوالی های بنو، پل حصار، ده صلاح، خنجان، برکه، نهرین، خوست، فرنگ و گذرگاه نور با سلاح های پیشرفته مجهز میباشند که در جرایم قطاع الطریقی، اختطاف، سرقت های مسلحانه، قتل ها، قاچاق مواد مخدر، تجاوزهای جنسی و غیره جرایم مرتکب میگردند. خودسری های، زورگویی های آنها تاثیرات منفی را در تأمین امنیت ولایت بغلان احتوا مینماید و اکثراً آنها از حمایت اراکین بلند پایه دولت برخوردار میباشند.
پیشنهادات:
کندک اردوی ملی، کندک امن و نظم عامه و کندک شاهراه بالمعاوضه به دیگر ولایت تبدیل گردند. (350) نفر مربوط لوای سوم قول اردوی شاهین که فعلاً در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز توظیف اند به ولایت بغلان غرض اجرای وظایف محاربوی اعزام و جابجا گردند و امنیت آن ولسوالی توسط سایر جزوتام های اردویملی تامین گردد.
تشکیل (275) نفر پولیس محلی و تعداد (18) نفر پولیس ملی که تنقیص گردیده است دوباره در تشکیل پولیس ولایت بغلان تزید گردد.
در قسمت افراد مسلح غیر مسوول ولایت بغلان تصمیم و تجویز اتخاذ ( خلع سلاح و یا به صفوف نیروهای امنیتی جذب گردند.) در غیر آن احتمال آن وجود دارد که به صفوف مخالفین جذب گردند. رئیس موجوده امنیت ملی ولایت بغلان شخص ضعیف از وضعیت اوپراتیفی ولایت منحیث ارگان کشفی اطلاعات کافی به دسترس نداشته معلومات ضد و نقیض ارایه میداشت. امید شخص فعال، اکتیف و مسلکی که وضعیت کنونی را کنترول بتواند تعیین و توظیف خواهند فرمود.
تجدید نظر در تغییر و تبدیل (اصلاحات لازم) پولیس در سطح قرارگاه قوماندانی امنیه و (14) واحد اداری صورت گیرد، اکثریت شان بیشتر از ده سال بدین سو به این قوماندانی ایفای وظیفه نموده اند. و کادرها مطابق لیاقت، شایستگی، مسلکی بودن، وفاداری و تجارب جابجا گردند. انتقال مرکز ولایت بغلان از شهر پلخمری که در سالهای قبل بنابر حکم مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان موقتاً به پلخمری انتقال گردیده بود به بغلان مرکزی (محل اصلی) آن که ساحه وسیع و از دفاتر کافی برخوردار است اصدار حکم فرمایند.
به منظور کاریابی برای قشر جوان منظوری چند پروژه که مفید و ضروری باشد جهت جلب و جذب، تشویق مردم و مصروفیت قشر جوان و رفع مشکلات اقتصادی شان منظور خواهند فرمود.
جهت تأمین امنیت مطمئن ساحه‌ی دند غوری و ولسوالی دهنه‌ی غوری یک تولی مجهز اردوی ملی به ساحه اعزام و توظیف فرمایند.
قرار شرح فوق گزارش هذا ترتیب و به مقام محترم تقدیم است.
با احترام
دگروال احمد جان استانکزی برید جنرال خواجه شاه عبدالحبیب جبارخیل
نماینده دفتر شورای امنیت نماینده سارنوالی امینت ملی نماینده ارگانهای محل
مل پاسوال غلام سنایی ستانکزی برید جنرال زلمی نبرد خیال محمد حسینی
نماینده وزارت داخله نماینده وزارت دفاع ملی مشاور وزیر
لوی پاسوال محمد اسلم مسعود محمد گلاب منگل
نماینده اداره امور وزیر سرحدات و قبایل رئیس هیئت