-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

جستجوی این وبلاگ

۱۳۹۴ دی ۲۵, جمعه

قیاس غلط اردوغان

فرقی بین پ.ک.ک و داعش نیست.


به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری دویچه وله، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنانی در جمع شماری از دیپلمات های این کشور در آنکارا گفت: اقدام هایی که روسیه اخیرا در سوریه در حال انجام آن است، برای جهان مشکل آفرین شده است.

به گزارش وبسایت رادیو تلویزیون دولتی ترکیه (TRT) اردوغان ادعا کرد: «روسیه هیچ گونه مبارزه ای علیه داعش پیش نبرده بلکه برعکس در تلاش ساختن یک دولت کوچک در لاذقیه و اطراف آن است. مساله سرنگونی هواپیمای جنگی روسیه نیز در چنین فضایی بروز کرد.»

رئیس جمهور ترکیه افزود: «راه خطرناکی که روسیه وارد آن شده است نه تنها برای خود این کشور، بلکه برای منطقه و جهان نیز مشکلات بزرگ و جدی به همراه دارد.»

اردوغان بحران پیش آمده در روابط ترکیه و روسیه را نیز ناشی از اقدام های مسکو در سوریه و در اوکراین دانست.

او خطاب به مقام های روسیه گفت: «باید پرسید که خوب حالا که حکومت سوریه از آنها خواسته وارد این کشور شوند، آیا به گرجستان هم به خاطر اینکه از شما خواسته وارد شدید؟ آیا اوکراین از شما دعوت کرده بود که شما وارد این کشور شدید؟»

اردوغان از مقام های روسیه خواست به این پرسش های او پاسخ دهند.

اردوغان در سخنرانی خود جمهوری اسلامی ایران را نیز به «مشکل آفرینی» در منطقه متهم کرد و مدعی شد: این کشور «منطقه را به سوی درگیری مذهبی» سوق داده است.

اردوغان بحران در روابط ایران و عربستان سعودی را «تنش عمدی» از سوی تهران دانست و ادعا کرد، این سیاست ایران «بخشی از استراتژی این کشور در روابط خود با عربستان سعودی و کشورهای خلیج فارس» است.

اردوغان در سخنرانی خود درباره درگیری های ارتش این کشور در جنوب شرق ترکیه با نیروهای نظامی کرد گفت: «آنکارا همچنان در مبارزه با تروریسم قاطع است و از نظر آن هیچ فرقی میان داعش و حزب کارگران کردستان (پ ک ک) که تروریستی است، وجود ندارد.»

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد، دولت ترکیه مشکلی با کردها ندارد و اختلافات میان آنها با گفت وگو حل می شود.

او افزود: «مشکل امروز ترکیه، همانند بسیاری از کشورهای جهان که کم و بیش با آن درگیر هستند، مشکل تروریسم است نه مشکل کردها.»

او ادامه داد: «دولت ترکیه در مناطقی که تحت تاثیر فعالیت سازمان ها و گروه های تروریستی قرار دارد به اجبار باید بسیار قوی تر عمل کند. میدان را برای سازمان های تروریستی، تجزیه طلبان و تخریب کنندگان خالی نخواهیم کرد.»

جنوب شرق ترکیه در سه ماه گذشته شاهد درگیری خونین میان ارتش ترکیه و نیروهای مسلح حزب کارگران کرد (پ ک ک) است که تاکنون صدها نفر کشته و زخمی برجای گذاشته است.

شمار قابل توجهی از قربانیان این درگیری ها مردم عادی و زنان و کودکان هستند. از این رو دولت ترکیه در معرض انتقادهای نهادهای حقوق بشری و اتحادیه اروپاست.

اردوغان همچنین با اشاره به حمله انتحاری استانبول گفت: ترکیه کشوری است که با عزمی راسخ علیه داعش می جنگد و بهای این موضع خود را می دهد. آیا کشور دیگری را سراغ دارید که به اندازه ما برای مبارزه با داعش مصمم باشد؟ کدام کشوری چنین بهایی گزافی برای این مبارزه داده است؟

وی با محکوم کردن حمله انتحاری استانبول در منطقه سلطان احمد گفت: متاسفانه این حمله تلفاتی نیز داشت من برای کشته شدگان مغفرت و برای زخمی ها بهبود را از خداوند خواستارم. این حادثه یک بار دیگر نشان داد که ما باید برای مقابله با ترور متحد و یکپارچه بیاستیم. فرقی نمی کند این تروریست ها چه نامی داشته باشند و

تحت چه نامی فعالیت کنند. اولین هدف تروریست ها در منطقه ترکیه است چرا که ترکیه با همه آنها با یک استراتژی می جنگد.

اردوغان از جامعه بین المللی بخصوص کشورهای اروپایی خواست مبارزه جدی تری با سازمان های تروریستی و حامیان آنها داشته باشند.